Trápí nás vyhnanci a plynovod, napsal Tusk do Bildu

bh
11. 12. 2007 17:45
Nový polský premiér jednal s Merkelovou
Foto: Reuters

Berlín/Varšava - Od dnešní návštěvy nového polského premiéra Donalda Tuska v Berlíně se očekávalo, že se pokusí oteplit ledovou atmosféru v polsko-německých vztazích, která panovala za jeho předchůdce Jaroslawa Kaczyńského.

Jenže ještě před příletem do Německa otiskl bulvární deník Bild Tuskův otevřený dopis německým čtenářům. A v něm polský politik slovy kritiky nešetřil.

"Jak víme, problémy mezi dvěma zeměmi nezmizí tím, že dojde k výměně vlády," napsal Tusk hned v úvodu. Problémem číslo jedna je pro něj stále chystané Centrum proti vyháněním, které podle Tuska znevažuje výsledky druhé světové války.

Za chystaným baltským plynovodem stojí také exkancléř Schröder, který se angažuje ve společnosti Nord Stream.
Za chystaným baltským plynovodem stojí také exkancléř Schröder, který se angažuje ve společnosti Nord Stream. | Foto: Reuters

PŘIPOMEŇTE SI kontroverze kolem Centra proti vyháněním

"Jedu do Berlína, abych nabídl německým partnerům účast na evropském projektu muzea druhé světové války," potvrdil Tusk ve zdravici pro Bild. Muzeum by přitom mělo stát v Gdaňsku.

Merkelová projekt na tiskové konferenci onačila za zajímavý, přesto pro ni není alternativou k "viditelnému znamení" vyhnání, které její CDU společně se sociálními demokraty slíbila v koaličním prohlášení.

A druhý problém? Stejný jako za éry Kaczyńského: baltský plynovod. "Je to tíživé dědictví éry Gerharda Schrödera," napsal polský premiér o chystaném rusko-německém projektu, který nemá podporu EU.

Jedna větev plynovodu Nord Stream by přitom měla vést také přes Česko.

ČTĚTE VÍCE o projektu baltského plynovodu

Atmosféra schůzky Tusk-Merkelová byla ale mnohem uvolněnější než za Kaczyńského. Mimo jiné i proto, že si oba politici tykají: Tuskova Občanská platforma má na německé křesťanské demokraty dobré kontakty.

 

 

Právě se děje

Další zprávy