Tragédie jihokorejského trajektu má další oběť: Potápěče

Zahraničí Petr Jemelka ČTK Zahraničí, Petr Jemelka, ČTK
6. 5. 2014 8:51
Civilní potápěč, který ve vraku lodi pomáhal pátrat po ostatcích obětí, se po 5 minutách ponoru odmlčel. Co se pod hladinou stalo, zatím není jasné.
Po obětech pátrá více než stovka potápěčů.
Po obětech pátrá více než stovka potápěčů. | Foto: Reuters

Soul - Potopení trajektu Sewol, který v polovině dubna ztroskotal u jihokorejského pobřeží, si vyžádalo novou oběť.

Stal se jí potápěč, jenž spolu s více než stovkou kolegů pátral ve vraku po desítkách stále pohřešovaných lidí. Přesná příčina jeho smrti zatím není známa. Muž upadl do bezvědomí, z něhož už se neprobral. 

"Pět minut po prvním ponoru do hloubky 25 metrů přestal civilní potápěč jménem Lee komunikovat. Jeho kolegové se za ním hned potopili. Když ho našli, byl už v bezvědomí a nedýchal," informoval novináře mluvčí jihokorejského Vládního velitelství pro záchranné operace Koh Myung-suk.

Třiapadesátiletý Jihokorejec, jehož celé jméno úřady nezveřejnily, byl podle CNN po vyproštění z vody letecky přepraven do nemocnice, kde i přes veškerou péči zemřel.

Příčinu smrti určí až nařízená pitva, rozbory krve prokázaly jen zvýšené hodnoty draslíku.

40 lidí je stále pohřešováno

Na palubě trajektu Sewol bylo 476 lidí, většinou studentů z jedné střední školy, když se 16. dubna potopil u jižního pobřeží Koreje. Zachránilo se jen 174 osob včetně 22 z 29 členů posádky.

Oficiální místa zatím potvrdila 260 mrtvých, asi 40 lidí je stále pohřešováno.

Potápěči využili příznivějšího počasí a slabších proudů, aby se pokusili vyprostit z potopeného trajektu další těla a dostat se do tří zatím neotevřených kabin.

V souvislosti s neštěstím už jihokorejští vyšetřovatelé zadrželi 19 osob včetně 15 členů posádky, mezi nimiž je i kapitán plavidla.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy