Praha - Evropské unii by do konce českého předsednictví měl předsedat nastupující premiér Jan Fischer a nikoliv prezident Václav Klaus.
Řekl dnes po summitu EU v Praze odstupující český premiér Mirek Topolánek. Podle něj tento názor nezastává jen on, ale i celá evropská sedmadvacítka.
Topolánek hovořil s novináři na závěr dnešního summitu unie se šesti bývalými republikami Sovětského svazu. Bylo to jeho poslední vystoupení v roli českého premiéra a šéfa Evropské unie. České předsednictví EU potrvá až do konce června.
Václav Klaus už tento týden vedl v Praze summit EU - Japonsko. Někteří evropští politici ale už dříve dali najevo, že vedení unie euroskeptickým Klausem, odpůrcem Lisabonské smlouvy, by se jim příliš nezamlouvalo.
Do konce června a českého předsednictví se ještě uskuteční summity EU s Ruskem, Jižní Koreou a Čínou.
Děkujeme, Mirku
Předseda Evropské komise José Manuel Barroso na tiskové konferenci poděkoval Topolánkovi za „ohromný úspěch" v roli předsedy Rady EU a řekl, že za sebou "Mirek nechává skvělý odkaz" v podobě čerstvě spuštěného projektu Východního partnerství.
České předsednictví se prý pod jeho vedením profilovalo jako „silné, schopné a kompetentní" a on sám prý věří, že ve stejném duchu proběhnou i zbylé dva měsíce, než Čechy v čele Unie vystřídá Švédsko.
O „velkém úspěchu" Topolánkova předsednictví mluvil i vysoký představitel EU pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana.
Že nepřijeli? A co má být?
Skutečnosti, že na dnešní summit do Prahy nedorazili premiéři či prezidenti Francie, Británie, Itálie či Španělska, Topolánek nepřikládá velký význam a odmítá to chápat jako vyjádření nedůvěry českému předsednictví či projektu Východního partnerství, který byl na summitu oficiálně spuštěn.
„Až nějaký můj nástupce dostane do Prahy 17 premiérů a čtyři prezidenty, můžete se mě ptát," odpálil na tiskové konferenci první dotaz ze sálu. Další, které se jinými slovy ptaly na to samé, ale následovaly, a Topolánek nijak neskrýval své rozladění.
„Urážíte těmito otázkami všechny zúčastněné a já se vám divím," reagoval už zcela zjevně rozčilený Topolánek, když předtím přečetl dlouhý seznam účastníků summitu a jejich funkcí coby údajný důkaz toho, že ani jedna země jednání neignorovala.
„Myslím, že (francouzský) premiér Francois Fillon je reprezentativní zástupce své země stejně jako (britský ministr zahraničí) David Miliband. Proč nepřijel prezident Sarkozy, se musíte zeptat jeho osobně," dodal.
O tom, že za projektem Východního partnerství stojí všechny členské země EU, ujišťoval novináře i předseda Evropské komise Barroso.