EU: Východní partnerství jako sféra vlivu? Nesmysl

Pavel Vondra
27. 4. 2009 11:35
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg rezolutně odmítl slova svého ruského kolegy
Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg | Foto: Reuters

Lucemburk - Evropská unie dnes rázně odmítla, že by skutečným cílem projektu Východního partnerství bylo rozšiřování evropské sféry vlivu do zemí bývalého Sovětského svazu (konkrétně Běloruska, Gruzie, Ukrajiny, Moldavska, Arménie a Ázerbájdžánu).

Minulý měsíc to naznačil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který si v Bruselu postěžoval na údajně "hrubé zacházení" Unie s Běloruskem, jemuž prý sedmadvacítka vyhrožuje, aby neuznávalo nezávislost gruzínských provincií Abcházie a Jižní Osetie a vybralo si, "zda bude s EU, nebo proti ní". 

"On sám (=Lavrov) ví, že je to nesmysl," ohradil se dnes v Lucemburku jménem českého předsednictví ministr zahraničí Karel Schwarzenberg proti tvrzení svého ruského kolegy. "Stojíme si silně za názorem, že žádné sféry vlivu existovat nemají - ani pro Rusy, ani pro nás," cituje jeho slova tisková agentura AFP.

EU chce podle Schwarzenberga pomoci postsovětským republikám s rozvojem proto, že "není v našem zájmu, aby za Unií příliš zaostávaly - to by vytvářeno problémy do budoucna."

Magnetismus evropské integrace

K nové slovní přestřelce obou politiků, kteří se vzájemně označují za přátele, dochází jen den před plánovaným zasedáním Stálé rady partnerství mezi EU a Ruskem v Lucemburku.

Sergej Lavrov
Sergej Lavrov | Foto: Reuters

Schwarzenberga dnes v lucemburské metropoli podpořil i jeho švédský kolega a od července nastávající šéf Rady ministrů zahraničí EU Carl Bildt, podle něhož "mluví samo za sebe, že Lavrov okamžitě uvažuje v intencích sfér vlivu".

"(Projekt Východního partnerství) je naší odpovědí na přání těchto zemí přiblížit se evropské integraci. Je to jejich volba," prohlásil Bildt, podle něhož tento zájem svědčí o přirozeném "magnetismu" evropské integrace v daném regionu.

Východní partnerství, které má být oficiálně spuštěno 7. května na pražském summitu EU, je jedním z bodů, o nichž šéfové diplomacie sedmadvacítky na své dnešní schůzce v Lucemburku jednají.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy