Topolánek chce jaderný úřad EU - v Praze

Red zah, čtk
8. 3. 2007 17:40
Brusel/Praha - Vytvořme jaderné fórum. A v Praze. Vyzývá premiér Mirek Topolánek šéfa Evropské komise José Manuela Barrosa.
Z dopisu Topolánka šéfovi EK Barrosovi.
Z dopisu Topolánka šéfovi EK Barrosovi. | Foto: Repro: Aktuálně.cz

Český premiér včera odeslal Barrosovi dopis, v němž jej vyzývá k vytvoření jaderného fóra, tedy úřadu či platformy, kde by byli sdruženi odborníci z celé Evropy.

S podobnou prosbou se však podle ČTK na Brusel obrátili i Slováci a byli o dva týdny rychlejší než Češi.

Energetika v EU. Ilustrační foto
Energetika v EU. Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz
  • Summit EU: Otazníky kolem energie 
    V Bruselu dnes začíná dvoudenní setkání vrcholných představitelů států Evropské unie. Na programu jsou otázky globální změny klimatu či jaderné energetiky.

Premiér ve svém dopise zdůrazňuje, že Česko podporuje záměry komise s ohledem na jadernou energii a také připomíná, že energie z atomu bude i nadále velmi důležitým faktorem pro udržení energetické stability unie.

"Dovolte mi, abych Vás informoval, že návrh na zřízení fóra dostal od českého ministra průmyslu a obchodu Martina Římana také příslušný komisař Andris Piebalgs. A během několika málo dní mu bude doručen konkrétní postup na zřízení tohoto fóra," uvádí se v dopise.

Energetické fórum není žádnou novinkou. Mají jej prakticky všechny energetické sektory, s výjimkou jaderného. V Madridu je fórum pro plynárenství, ve Florencii pro elektrickou energii, v Berlíně pro fosilní paliva a v Amsterodamu pro obnovitelné zdroje.

Nové fórum by se mělo zaměřit na dialog o budoucnosti jaderné energetiky mezi EK, vládci členských zemí a hráči na trhu. Nyní jsou jaderné elektrárny v 15 zemích EU, kde vyrábějí asi třetinu elektřiny.

Jaderná energie bude i tématem dnešního summitu Evropské unie. Státy se na něm budou dohadovat, zda přijmou cíl Evropské komise, která chce, aby do roku 2020 zhruba pětina energetické produkce pocházela z obnovitelných zdrojů. Češi, Slováci a mimo jiné i Poláci však usilují, aby se mezi obnovitelné zdroje počítala i jaderná energie. Proti je ale například Rakousko a některé další státy.

 

Právě se děje

Další zprávy