Tokio přiznalo neprošetření nucené prostituce za války

ČTK ČTK
8. 5. 2013 12:21
Prohlášení parlamentu připouští existence usvědčujícího dokumentu
Ilustrační foto. Vlajka
Ilustrační foto. Vlajka | Foto: Aktuálně.cz

Tokio - Japonsko ustoupilo od svého rezolutního tvrzení, že neexistují oficiální důkazy ohledně sexuálního zotročování asijských žen japonskými vojáky na okupovaných územích za druhé světové války.

Tokio nyní připouští, že tato otázka nebyla důkladně vyšetřena. Informovala o tom agentura AP.

Parlamentní prohlášení, které v úterý podepsal premiér Šinzó Abe, přiznává existenci dokumentu poválečného mezinárodního vojenského tribunálu, v němž je zahrnuto i svědectví japonského vojáka o únosech čínských žen jako sexuálních otrokyň.

Tento důkazní materiál nebyl zahnut do jediného japonského vyšetřování nucené prostituce, které se uskutečnilo v letech 1991-1993. V parlamentním prohlášení se uvádí, že mohou existovat ještě další dokumenty svědčící o sexuálním zotročování asijských žen japonskými vojáky.

Premiér zpochybňoval zotročení

Abe již dříve přiznal, že sexuální otrokyně existovaly, zlehčoval ale tuto skutečnost pochybnostmi, nakolik byly jejich služby japonskou okupační správou vynucované. Takto se vyjádřil již jako premiér v roce 2007 a letos v únoru to znovu zopakoval.

Historikové odhadují, že japonským vojákům sloužilo za druhé světové války pro rozptýlení asi 200.000 žen, hlavně na Korejském poloostrově.

Mluvčí japonské vlády Jošihide Suga dnes rovněž sdělil, že Japonsko nemá v úmyslu korigovat svou historickou omluvu za zločiny, jež země spáchala v asijských státech za druhé světové války.

Jeho slova mají podle agentury AP zmírnit kritiku namířenou vůči nacionalistickému premiérovi Abemu, který krátce po svém znovuzvolení uvedl, že má v úmyslu pozměnit válečnou omluvu, jež zazněla v roce 1995 z úst někdejšího ministerského předsedy Tomiičiho Murajamy.

 

Právě se děje

Další zprávy