Atény - Řečtí poslanci dnes zamítli návrh na vyslovení nedůvěry vládě Alexise Tsiprase, který podala opozice kvůli dohodě řecké vlády s Makedonií o novém názvu této sousední země. Před hlasováním demonstrovalo před budovou parlamentu několik tisíc lidí, kteří s touto dohodou nesouhlasí. Nový název má opět obsahovat slovo Makedonie, stejně se jmenuje i severořecká provincie.
Proti návrhu na vyslovení nedůvěry vládě levicového premiéra Alexise Tsiprase, který je v úřadu od roku 2015, hlasovalo 153 poslanců. Návrh podpořilo 127 ze 300 členů parlamentu, přítomno bylo podle agentury AFP ale jen 280 poslanců. Proti vyslovení nedůvěry hlasovali kromě vládní strany SYRIZA i téměř všichni poslanci jejího koaličního partnera Nezávislí Řekové. Jeden poslanec této strany hlasoval podle agentury AP proti vládě.
Demonstranti dnes před parlamentem mávali řeckými vlajkami a vlajkami řecké provincie Makedonie a křičeli "zrádci, zrádci", čímž mysleli řeckou vládu. Podle svědků, které citovala agentura Reuters, zasáhla policie slzným plynem, když se někteří snažili dostat za policejní zábrany.
Opoziční poslanec Kyriakos Mitsotakis, jehož strana Nová demokracie (ND) návrh na vyslovení nedůvěry podala, vyzýval dnes v parlamentu své kolegy, aby jeho návrh podpořili. "Dnes vy všichni uzavíráte hypotéku na budoucnost naší země," prohlásil mimo jiné.
Naopak ministr obrany Panos Kammenos, který stojí v čele strany Nezávislí Řekové, zdůrazňoval, že dnešní hlasování není o dohodě s Makedonií. Kammenos slíbil, že jeho strana dohodu nepodpoří.
O název Makedonie, který Skopje přijalo po rozpadu Jugoslávie v roce 1991, se obě země sváří léta a Atény kvůli sporu blokují přístupové rozhovory Makedonie s EU i její vstup do NATO. Řekové totiž považují název sousední země za zásah do svého dědictví a za skrytý územní nárok na stejnojmennou řeckou provincii. V mezinárodním styku, včetně OSN, se nyní používá název Bývalá jugoslávská republika Makedonie.
Tento týden premiéři Řecka a Makedonie oznámili dohodou, která stanoví pro Makedonii nový název Republika Severní Makedonie. Dohoda má být podepsána v neděli, poté musí projít schvalováním v parlamentech obou zemí, což má trvat několik měsíců. V obou zemích bude mít podle médií vládní strana problémy ji v parlamentu prosadit.