Tisíce Íránců protestovaly na pohřbu známého disidenta

Martin Novák Martin Novák
21. 12. 2009 15:23
Vlivný ajatolláh Montazerí, který označoval režim za diktaturu a tyranii, zemřel na infarkt
Statisíce lidi přijeli na pohřeb z celého Íránu.
Statisíce lidi přijeli na pohřeb z celého Íránu. | Foto: Reuters

* Odpůrce prezidenta Ahmadínežáda a ikona opozice Montazerí je pohřbíván v šíitské svatyni * Pohřeb se změnil v opoziční demonstraci * Ve měste Kom se rozmístily speciální policejní jednotky, ke střetům s demonstranty však zřejmě zatím nedošlo.

Teherán - Dnešek se podle očekávání stal dnem velkých protestů v Íránu. Konal se pohřeb hlavního disidenta a kritika současného režimu, ajatolláha Hosejna Alího Montazerího.

Mezi těmi, kdo se v průvodu vydali od Montazerího domu, byli také opoziční kandidáti na prezidenta Mírhosejn Músáví a Mehdí Karúbí.

Podle několika íránských internetových stránek účastníci pohřbu provolávali protivládní slogany a po skončení obřadu se střetli s policisty i s provládními demonstranty.

Pohřbu se zúčastnily podle opoziční stránky Džaras stovky tisíc lidí. Západním médiím zakázaly úřady do Komu přístup, rozsah střetů tak není jasný. Další protesty by se mohly odehrát v nejbližších sedmi dnech, kdy trvá oficiální smutek za mrtvého.


Sedmaosmdesátiletý Montazerí označoval současnou vládu duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneního a prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda za diktaturu a tyranii, která nemá nic společného s ideály islámské republiky.

Alí Montazerí zemřel ve věku 87 let. Začal jako pravá ruka Chomejního, skončil jako tvrdý kritik systému a politický vězeň.
Alí Montazerí zemřel ve věku 87 let. Začal jako pravá ruka Chomejního, skončil jako tvrdý kritik systému a politický vězeň. | Foto: Reuters

Odmítl uznat sporné prezidentské volby 12. června, v nichž podle opozice Ahmadínežád vyhrál jen díky podvodům a zfalšování výsledků. Ahmadínežáda označil za nelegitimního prezidenta.

Montazerí dlouhodobě kritizoval fakt, že někteří muslimští klerikové a především pak duchovní vůdce Chameneí mají neomezenou moc, což vede k diktatuře a porušování lidských práv.

V jednom ze svých textů nedávno dokonce obvinil íránský režim ze stalinistických praktik.

Pohřeb nebo manifestace?

Pohřeb se konal v Kómu, posvátném městě šíitských muslimů, kde studuje a působí velká část iránských duchovních.

Jeho tělo spočine ve svatyni Hazrate Masúmeh, kde je pohřbena Fatima Masúmehová. Sestra jednoho z dvanácti šíitských imámů a potomek proroka Mohameda, která v Komu zemřela v devátém století.

Svatyně Hazrate Masúmeh v Kómu.
Svatyně Hazrate Masúmeh v Kómu. | Foto: Martin Novák

"Můj děd zemřel minulou noc ve spánku. Známí a přátelé přicházejí kondolovat, žádné policejní síly u našeho domu zatím nejsou," uvedl v nedělním prohlášení klerikův vnuk Násir Montazerí. Státní televize a tisková agentura o smrti kritika režimu informovaly jen stručně.

Už v neděli se příznivci opozice scházeli na několika místech v Teheránu i v jiných městech.

Zelené hnutí

Montazerí byl považován za inspirující osobnost pro takzvané zelené hnutí, které se zformovalo v odporu proti současnému režimu.

Poražení prezidentští kandidáti opozice Mehdí Karrúbí a Mírhosejn Musáví ale byli po protestech odříznuti od přístupu k médiím, mohou komunikovat pouze prostřednictvím internetu.

Rakev s mrtvým klerikem
Rakev s mrtvým klerikem | Foto: Reuters

Tisíce příznivců opozice bylo zatčeno, někteří z nich odsouzeni k dlouholetému vězení. Došlo i k případům ubití či umučení k smrti ve vyšetřovací vazbě, což vůdce Chameneí nakonec přiznal a slíbil, že vinící budou potrestáni.

Občasné protestní demonstrace pokračují, tento měsíc například policie zasáhla obušky a slzným plynem proti studentům na univerzitě v Teheránu.

Ahmadínežád má podporu nejkonzervativnějších kleriků a nejmilitantnějších ozbrojených složek režimu: Islámských revolučních gard a jednotek tzv. basídžů. Opozice tak hovoří o volbách jako o svým způsobem puči, kterým se dostala k moci radikální frakce režimu, spjatá s ozbrojenými milicemi.

Život nerovných soubojů

Životní příběh Montazerího je plný nerovných soubojů s mocí a krátkého období na výsluní.

Stál v opozici proti šáhovi a v sedmdesátých letech byl vězněn. Patřil k blízkým spolupracovníkům ajatolláha Chomejního a v roce 1979 se výrazně podílel na pádu šáha a nastolení islámské republiky pod vedením Chomejního.

Zpočátku byl pasován na jeho nástupce (Chomejnímu už tehdy bylo kolem osmdesáti let), ale postupně se začal s vůdcem režimu názorově rozcházet.

Kritizoval jeho diktátorské rozhodování, masové popravy politických odpůrců i neúnosné protahování války s Irákem, které Íránu přineslo velké lidské i materiální ztráty.

Montazerí strávil pět let v domácím vězení.
Montazerí strávil pět let v domácím vězení. | Foto: Reuters

Nakonec se postavil i proti fatwě, kterou v roce 1989 Chomejní odsoudil spisovatele Salmana Rushdieho na smrt za jeho údajně rouhačský román Satanské verše.

Byl oficiálně sesazen z funkce a na jeho místo nakonec po smrti Chomejního nastoupil právě Alí Chameneí, který zemi vede dodnes a kterého Montazerí nemilosrdně kritizoval.

Podle něj Chameneí nemá dostatečnou kvalifikaci a je neschopný. Od roku 1997 byl Montazerí kvůli svým názorům dokonce držen pět let v domácím vězení, nesměl veřejně publikovat ani hovořit.

Naděje jeho stoupenců, že by přece jen ještě mohl stanout v čele republiky a změnit jí, se už nesplní.

 

Právě se děje

Další zprávy