Tip na Krejčířův útěk z vězení nedal policii jihoafrický detektiv. Ten tvrdí, že ho Čech chce zabít

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 9. 2015 13:53
Mluvčí jihoafrické policie popřel, že by tip na hrozící útěk Radovana Krejčíře dostali od detektiva Paul O´Sullivan. Ten tvrdil na serveru Eyewitness News, že echo dal polici on poté, co se dozvěděl, že ho Krejčíř chce po útěku zabít. O´Sullivan, který spolupracoval na Krejčířově zatčení, také zjistil, že Krejčířova matka, jež žije v Česku, nabídla částku asi 35 milionů korun tomu, kdo pomůže jejímu synovi dostat se na svobodu.
Radovan Krejčíř.
Radovan Krejčíř. | Foto: Reuters

Johannesburg - Mluvčí jihoafrické policie Solomon Makgale na serveru News24 popřel, že tip ohledně plánu na útěk Čecha Radovana Krejčíře z vězení u Pretorie přišel od jihoafrického detektiva Paula O´Sulllivana. Ten na serveru Eyewitness News tvrdil, že echo dal policii on poté, co se dozvěděl, že ho chce Krejčíř po útěku z vězení nechat zabít.

Makgale dodal, že policie podrobně prohledá Krejčířovu celu ve věznici Zonderwater. Podle něj jde patrně už o čtvrtý Krejčířův pokus o únik z vězení.

"Věděli jsme, že může komunikovat, ale pořád jsme tápali jak," uvedl Makgale. Pokaždé, když ostraha prohledala Krejčířovu celu, našla tam mobilní telefony. "Řadu jsme jich zabavili už v minulosti, ale až teď jsme zjistili, kde je schovával," sdělil Makgale. Od soboty, kdy byl pokus o útěk zmařen, je podle něj Krejčíř v jiné cele.

Zbraň, kterou policie nalezla v sobotu při prohlídce cely, nyní projde balistickou zkouškou. Na analýzu poslala policie i nalezené mobily.

Makgale dále uvedl, že loni byli z České republiky vysláni muži, kteří se měli pokusit zabít Krejčířovy vyšetřovatele a dostat jej z vězení. Sám Krejčíř se prý kvůli tomu pokusil dojednat si návštěvu u zubaře v určitý čas a "pokusil se uplatit eskortu, nebyl ale úspěšný," dodal Makgale.

Detektiv O´Sullivan také tvrdil, že o Krejčířově plánu na útěk se prý dozvěděl poté, co zjistil, že Krejčířova matka, která žije v České republice, nabídla částku 20 milionů randů (asi 35 milionů korun) tomu, kdo pomůže jejímu synovi dostat se z vězení v Jihoafrické republice. "Když jsme se o to více zajímali, zjistili jsme, že suma byla zvýšena na 30 milionů randů (asi 53 milionů korun)," dodal podle serveru O´Sullivan.

Makgale ale na serveru News24 uvedl, že tip ohledně Krejčířova útěku nepřišel od O´Sullivana. "Nikdy jsme s ním nepracovali," řekl.

Na Twitteru pak Makgale dříve napsal, že Krejčíř by se "z vězení v případě nutnosti i prostřílel, přičemž by mu pomáhali podplacení hlídači a někteří spoluvězni". "Už na něj prý čekala luxusní vozidla, která ho měla odvézt k čekající helikoptéře, jež s ním měla odletět ze země," dodal Makgale.

Při prohlídce Krejčířovy cely se našla mimo jiné devítimilimetrová pistole, nůž, elektrický paralyzér, mobilní telefony, pepřový sprej a USB "klíčenka". Krejčíř podle jihoafrického tisku plánoval utéci ze své cely ve věznici v Pretorii, kam se dostal poté, co ho soud v Johannesburgu shledal na konci srpna vinným z pokusu o vraždu, únosu a pokusu o přechovávání narkotik.

Když Krejčíř uteče z vězení, tak ho zabiju

O´Sullivan tvrdí, že od doby, co je Krejčíř ve vězení, se ho Krejčíř dvakrát pokusil nechat zabít. Pokud se Krejčíř dostane z vězení, O´ Sullivan ho prý zabije. "Sdělil jsem to písemně jeho právníkům. Když uteče z vězení, zabiju ho," uvedl O´ Sullivan.

Podle serveru Eyewitness News, který se kauzami českého občana dlouhodobě zabývá, se Krejčíř chystal z vězení uprchnout ještě před nejbližším jednáním u soudu. Jihoafrická vězeňská správa se zatím k incidentu nevyjádřila. Podle jihoafrických médií nicméně posílila bezpečnostní opatření ve věznicích.

Výši trestu v kauze únosu a pokusu o vraždu by si Krejčíř měl podle dosavadních informací vyslechnout 12. října.

 

Právě se děje

Další zprávy