Jihoafrická reportérka o procesu: Důkazy proti Krejčířovi nejsou jasné, svědkové jsou zločinci

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 11. 9. 2015 10:29
Jihoafrická investigativní reportérka Amanda Watsonová sleduje podrobně proces s Krejčířem a má o něm pochybnosti. Svědectví nepovažuje za důvěryhodná, přímé důkazy o vině Krejčíře nejsou. Jiný soudce by podle ní klidně mohl rozhodnout jinak.
Radovan Krejčíř.
Radovan Krejčíř. | Foto: Reuters

Johannesburg - Vyšetřování případů Radovana Krejčíře v Jihoafrické republice bylo ledabylé a důkazy proti němu nejsou jednoznačné.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz to uvádí jihoafrická investigativní reportérka Amanda Watsonová z deníku The Citizen. Dění okolo Krejčíře dlouhodobě sleduje.

Podle ní by mnoho Jihoafričanů rozhodně nemělo nic proti tomu, kdyby byl padesátiletý Čech deportován zpět do své rodné země.

Soud v Johannesburgu měl dnes oznámit výši trestu pro Krejčíře. Už 24. srpna ho uznal vinným z pokusu o vraždu a z únosu. Soud však dnes oznámení odročil z důvodu zranění Krejčířovy obhájkyně.

A.cz: Krejčíř už avizoval, že se proti rozsudku odvolá. Má šanci?

Věřím, že jiný soudce může v tomto případu dospět k jinému závěru.

Důkazy nejsou jasné, svědkové jsou nedůvěryhodní, mezi soudcem a obhájci Krejčíře byly velmi napjaté vztahy.

Svědkové jsou sami zločinci, kteří získali ochranu před stíháním tím, že vypovídali proti Krejčířovi. Soudce jim věřil, ale uznal, že vyšetřování bylo pochybné. A hlavní vyšetřovatel podle něj není osoba, které se dá důvěřovat.

A.cz: Je Krejčíř mezi jinými lidmi, odsouzenými v Jihoafrické republice za zločiny, výjimečný?

Řekla bych, že ho odlišuje jeho obrovský majetek. Dále to, že je cizinec s vysokoškolským vzděláním a je velmi inteligentní.

Myslím si, že jihoafrické úřady na něj nebyly připravené. Ale je souzen stejným způsobem jako mnoho jiných, běžných, obyčejných kriminálníků.

A.cz: Co vás u soudu s Krejčířem nejvíce překvapilo? Nebo - na co jste nenašla odpověď?

Proč tento muž s takovým jměním něco takového dělal. Má krásnou manželku a dva syny – z toho jeden je ještě dítě. Proč takto ohrožoval jejich životy?

A.cz: Jakou největší chybu podle vás udělal?

To si nejsem jistá. Vyšetřování bylo ledabylé a nedůsledné.

Nicméně prokurátor Louis Mashiane je člověk, kterého můžete snadno podcenit, když se s ním setkáte poprvé. Chodí velmi opatrně, nerad mluví s novináři, ale jeho mysl je brilantní.

Myslím, že on a jeho tým mají největší podíl na tom, jak soud dopadl.

A.cz: Poškozuje známka Krejčíř nějak Českou republiku mezi Jihoafričany?

Česká republika je pro Jihoafričany velmi vzdálená země. A domnívám se, že jeden člověk netvoří celý národ.

Mnoho lidí tady sice chce, aby byl Krejčíř deportován, ale hlavně proto, že vyšetřování a proces stojí hodně peněz. A lidé uvažují asi takhle: máme dost svých vlastních problémů, takže Česká republika si ho může vzít zpět. Děkujeme mnohokrát.

 

Právě se děje

před 30 minutami

V Ženevě skončily rozhovory mezi Bidenem a Putinem

V Ženevě skončilo jednání amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského protějšku Vladimira Putina, jehož se účastnily rozšířené delegace obou stran, Oznámil to Bílý dům, podle něhož jde zároveň o konec dnešního americko-ruského summitu. Nyní se čekají tiskové konference, oba státníci by měli předstoupit před novináře každý zvlášť. Putin po skončení summitu oznámil, že se s Bidenem dohodl na návratu ruského velvyslance do Washingtonu a amerického ambasadora do Moskvy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy