Thajský šéf diplomacie končí. Mají ho za vlastizrádce

Pavel Vondra
10. 7. 2008 15:06
Ministrovi zlomil vaz spor o prastarý chrám
Noppadon Pattama
Noppadon Pattama | Foto: Reuters

Bangkok - Thajský ministr zahraničí Noppadon Pattama dnes oznámil svou rezignaci. Vládní post opustí k začátku příštího týdne.

Předcházelo tomu rozhodnutí thajského ústavního soudu, podle něhož šéf diplomacie pochybil, když dal sousední Kambodži souhlas, aby nominovala prastarý chrám na thajsko-kambodžské hranici na seznam Světového dědictví UNESCO.

Téměř tisíc let starý komplex Preah Vihear zasvěcený hinduistickému bohu Šivovi a nacházející se v horách na společné hranici obou zemí patří podle rozhodnutí haagského Mezinárodního soudního dvora z roku 1962 skutečně Kambodži, thajská vláda ale verdikt nikdy oficiálně neuznala a nadále si na území v těsné blízkosti chrámu činí nárok.

Může za to UNESCO

Noppadon přesto v květnu podepsal komuniké, které umožnilo Phnompenhu tuto památku nominovat na prestižní seznam Světového dědictví UNESCO. Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu jej tento týden na svém zasedání v Kanadě opravdu do seznamu zapsala.

Chrám Preah Vihear. I díky své exponované poloze v pohoří Dangrek zpatří k nejobdivovanějším památkám z dob bývalé Khmérské říše
Chrám Preah Vihear. I díky své exponované poloze v pohoří Dangrek zpatří k nejobdivovanějším památkám z dob bývalé Khmérské říše | Foto: Reuters

A to přesto, že sám Noppadon mezitím obrátil a po předběžném soudním verdiktu apeloval na UNESCO, aby vzhledem k probíhajícímu sporu o žádosti zatím nerozhodovalo.

V Thajsku se v souvislosti s případem zvedla vlna nevole. Jak píše bangkocký deník The Nation, mnoho Thajců považuje Noppadona za vlastizrádce a někteří chtějí rovnou jeho hlavu, a to doslova.

"Miluji Thajsko…"

Opozice navíc v horní parlamentní komoře podala návrh na ústavní sesazení Nopppadona z funkce. Tváří v tvář tomuto tlaku dnes ministr složil funkci, v níž pobyl jen pět měsíců.

"Trvám na tom, že jsem nic špatného neudělal… Miluji Thajsko a nezpůsobil bych mu nikdy žádnou újmu," prohlásil zalykavým hlasem v televizním projevu k národu.

"Osud země je ale důležitější než moje politická funkce. Přeji si národní usmíření. V zájmu vlády a její schopnosti pracovat na řešení problémů této země tedy dávám svou funkci k dispozici," dodal muž, který v minulosti působil mimo jiné jako právní zástupce kontroverzního expremiéra Thaksina Shinawatry.

Další těžká rána pro vládu

Thajský ústavní soud v úterý rozhodl, že kabinet neměl oprávnění podpořit snahy sousední země o zapsání památky na seznam UNESCO bez předchozí konzultace s parlamentem vzhledem k tomu, že se chrám nachází na území, o něž obě země vedou teritoriální spor.

Pro kabinet premiéra Samaka Sundaraveje je to další těžká rána poté, co Nejvyšší soud tento týden vystavil členovi grémia vládní Strany lidové moci (PPP) Yongyutu Tiyapairatovi pětiletý zákaz politické činnosti za to, že před loňskými volbami nakupoval pro stranu hlasy.

Podle analytiků by toto rozhodnutí mohlo vést i k pozastavení činnosti celé strany. Právě to se loni stalo bývalé vládní straně Thai Rak Thai (TRT), kterou vedl Thaksin. 

Řada jejích členů pak přešla do PPP, jíž se v prosinci podařilo vyhrát volby. Členové širšího vedení TRT včetně samotného Thaksina ale dostali několikaletý politický distanc.

Čtěte více: Thajská politika zažívá velký třesk. Thaksin končí

 

Právě se děje

Další zprávy