Greenpeace zveřejnila tajné dokumenty z vyjednávání mezi EU a USA. Evropa je pod tlakem, tvrdí

Silvie Housková
Aktualizováno 2. 5. 2016 13:30
Nezisková organizace Greenpeace zveřejnila 15 dokumentů z vyjednávání o obchodní dohodě mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Podle ní materiály dokazují, že USA chtějí ohýbat evropské zákony. Organizace zmiňuje hned čtyři vážné důsledky, které Evropě hrozí, pokud dohodu známou pod zkratkou TTIP nezastaví. Podle hlavního vyjednavače za EU Ignacia Garcíi Bercera je ale interpretace ochránců životního prostředí naprosto chybná.
Zájemci čtou materiály o transatlantické dohodě TTIP, které zveřejnila organizace Greenpeace.
Zájemci čtou materiály o transatlantické dohodě TTIP, které zveřejnila organizace Greenpeace. | Foto: Reuters

Brusel/Washington - Nezisková organizace Greenpeace v pondělí zveřejnila 15 dokumentů uniklých z vyjednávání o dohodě o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy.

O dohodě známé pod zkratkou TTIP Brusel a Washington jednají v tajnosti, což se zejména kritikům smlouvy nelíbí. Argument Evropské komise, že jde o klasický způsob, jakým se obchodní dohody vyjednávají, odmítají.

Proto Greenpeace asi 240 stránek z jednání zveřejnila. K dispozici je dala německým novinám Süddeutsche Zeitung a francouzskému deníku Le Monde.

Podle neziskové organizace, která se zaměřuje na ochranu životního prostředí, z uniklých dokumentů například vyplývá, že dohoda ohrozí pravomoci regulátorů. Ti evropští uplatňují takzvaný preventivní přístup - produkt pustí na trh, jen pokud se prokáže, že není zdraví škodlivý.

V USA ale převažuje přístup opačný - dokud někdo neprokáže, že je produkt zdraví škodlivý, smí se prodávat. Tyto dva přístupy se střetávají například v oblasti geneticky modifikovaných rostlin nebo různých postřiků.

Standardy se nikdy nesníží

"Preventivní princip není zmíněný v kapitole o regulatorní spolupráci, ani v žádné jiné kapitole. Naopak americký přístup kontroly je zmíněn hned v několika kapitolách," píše Greenpeace.

"Nic nezmění základní principy, podle kterých evropské regulatorní úřady pracují. A tato věta je hned na první stránce naší vyjednávací pozice," tvrdí ale hlavní vyjednavač EU Ignacio García Bercero.

Greenpeace také argumentuje nedostatečnou ochranou životního prostředí. "Žádná z kapitol, které jsme viděli, nezmiňuje Obecné výjimky... Ty dovolují státům regulovat obchod, pokud je potřeba ochránit občany, zvířata, rostliny nebo zdraví. Vypuštění těchto regulací naznačuje, že obě strany vytvářejí systém, ve kterém má před občany, zvířaty, zelení a zdravím přednost zisk," píše Greenpeace na svých webových stránkách, které po zveřejnění dokumentů pod náporem zájemců na nějakou dobu zkolabovaly.

"Musí být řečeno znovu a znovu: Žádaná evropská obchodní dohoda nikdy nesníží úroveň ochrany spotřebitelů, nebo potravin či životního prostředí," napsala v reakci na zveřejněné dokumenty eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová. Evropská komise dohodu za 28 členských států vyjednává.

Tajná dohoda

Dokumenty podle Greenpeace představují zhruba polovinu připravovaného textu dohody tak, jak byl rozpracován v dubnu 2016, tedy před 13. kolem vyjednávání, které se uskutečnilo minulý týden v New Yorku. Malmströmová už ale uvedla, že zveřejněné materiály nejsou žádným "konsolidovaným textem", ale pouze návrhem konečné dohody. Reflektují vyjednávací pozice obou stran, "nic víc".

Dohoda TTIP (Transatlantické obchodní a investiční partnerství) bývá často kritizována za to, že je vyjednávána v tajnosti, tedy pouze několika vyjednavači. Greenpeace proto píše, že 240 zveřejněných stran dává veřejnosti první možnost srovnat vyjednávací pozici EU a USA. A vyzývá obě strany, aby nejnovější návrh dohody zveřejnili a dovolili veřejnou diskuzi.

"Pokud bychom nyní vyložili na stůl všechny karty a odkryli tak druhé straně své záměry, jednání by v podstatě ztratila smysl, to snad pochopí každý, kdo někdy nějakou dohodu či smlouvu dojednával," uvedla europoslankyně Dita Charanzová, která vyjednávání TTIP - jako členka Výboru Evropského parlamentu pro mezinárodní obchod - sleduje.

"Osobně mohu zodpovědně říct, že jsem byla u mnoha jednání o mezinárodních smlouvách a nikdy jsem nezažila takovou transparentnost, jako jsme svědky u TTIP," dodala. Podle ní také není náhoda, že se dokumenty z vyjednávání dohody objevily zrovna nyní a zrovna v Německu.

Právě v Německu odpor proti dohodě čím dál tím více sílí, což dokázaly také protesty, které se v zemi uskutečnily během návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy. Ten dohodu TTIP během návštěvy v Hannoveru podpořil a uvedl, že by mohla být stále ještě dokončena do konce tohoto roku.

 

Právě se děje

Další zprávy