Pochovávání posledních neznámých těl mělo symbolický charakter. Obřad se odehrál nedaleko pláží letoviska Khao Lak, kde tito lidé zahynuli.
Oblíbené turistické středisko patřilo k místům, které vlna zasáhla nejcitelněji.
Smuteční obřad celebrovali zástupci tří nejvlivnějších thajských náboženství: buddhističtí mniši, katoličtí a muslimští kněží. Pohřbívání bude pokračovat ještě do začátku příštího týdne.
Hledat budeme dál
Včerejším pohřbem ale Thajci rozhodně neuzavírají dlouhou identifikaci obětí. Vládou zřízený úřad Identifikace thajských obětí cunami (TTVI) stále doufá, že se na základě vzorků DNA podaří ještě nějaká těla předat příbuzným.
Z tohoto důvodu uložili oběti do speciálních betonových komor, odkud je možné těla bez problémů exhumovat. "Pokud budou příbuzní chtít v budoucnu těla vyzvednout, lze to provést velice snadno," tvrdí místní policejní důstojník Wiwat Sidhisorudej.
Přečtěte si o tom, jak se lidé z jihovýchodní Asie vyrovnávali s přírodní katastrofou |
Betonových komor je celkem deset a v každé z nich je jedenáct hliníkových rakví. Komory kryjí bytelná půltunová víka, která mají těla chránit před horkem a vlhkým podnebím.
Našla svou tetu. Po dvou letech
Že snaha úřadu pro identifikaci obětí neštěstí není marná, dokazuje příběh Sangkeep Kulmee, která mezi pohřbívanými objevila svoji tetu. Hledala ji od té doby, co vlna zničila pobřeží u letoviska Khao Lak.
"Cítím radost, i smutek. Čekala jsem na tělo svojí tety skoro dva roky," popisuje své pocity Sangkeep.
Na tomto místě už vládní úřad v posledních dvou měsících pohřbil tři stovky zatím bezejmených obětí. Úředníci se domnívají, že se převážně jedná o lidi thajské národnosti a pracovníky ze sousedního Myanmaru.
Tvoří část ze seznamu 5 395 osob, které cunami připravila o život v Thajsku. Další tři tisíce se stále pohřešují.