Volby vyhlásil premiér Tchaksin Šinavatra ve snaze ukončit vleklé pouliční protesty, v nichž demonstranti usilují o jeho svržení kvůli údajnému zneužívání moci a korupci.
Podle předběžných výsledků měla jeho strana Thajci milují Thajsko v nedělních předčasných parlamentních volbách zvítězit, když získala 57 procent hlasů. Přesto se premiér Šinavatra rozhodl rezignovat.
Zvítězili jsme, krize však trvá
Ještě včera přitom oznámil, že se jeho straně podařilo překonat nutnou 50procentní hranici.
Uskupení Thajci milují Thajsko by tak mělo v pětisetčlenném parlamentu obsadit 349 křesel, oproti dosavadním 377.
Kritici premiéra obviňují z korupce a zneužívání moci a tři hlavní opoziční strany volby bojkotovaly. Voliče, pro něž je podle ústavy hlasování povinné, vyzvaly, aby do uren vhodili hlasovací lístky, kde zaškrtnou políčko, že se zdržují výběru kandidáta.
Tím by výsledky voleb nenaplnily požadavek ústavy, která říká, že všech 500 křesel v parlamentu musí být po volbách obsazeno, aby mohla být vytvořena vláda.
Oponenti premiéra včera rovněž uvedli, že budou soud žádat, aby označil volby za neplatné také kvůli novým krytům stolů v hlasovacích místnostech, skrz něž mohli oficiální činitelé číst hlasovací lístky.
Hlasování, které bylo vypsáno tři roky před řádným termínem a které je v podstatě referendem o Šinavatrově setrvání u moci, však podle analytiků sotva politickou krizi v zemi ukončí.
Baštou odporu muslimský jih
Pozornost se soustřeďuje hlavně na převážně muslimský jih země, který je baštou odporu proti Šinavatrově vládě.
Tam také došlo k jediným vážnějším incidentům, kdy při výbuších bomb nastražených před třemi volebními místnostmi byli zraněni čtyři vojáci a policista.
Nálože explodovaly asi 20 minut po uzavření místností. Při násilnostech na jihu Thajska byla za poslední dva roky zabita více než tisícovka lidí.
Volební místnosti, do nichž bylo pozváno 45,2 milionu registrovaných voličů, se uzavřely v neděli po sedmi hodinách v 15:00 místního času.