Bangkok - Už čtyři roky trvá na jihu Thajska konflikt mezi armádou a muslimskými separatisty, vyžádal si více než tři tisíce obětí.
Rebelové přepadávají policejní stanice i armádní stanoviště, dávají bomby do budov a automobilů, zabíjejí i civilisty. Vojáci kontrují častými ofenzivami a blokádami některých oblastí.
Organizace Human Rights Watch teď zveřejnila studii, v níž podezřívá thajské vojáky z mučení zadržených muslimů. Přičemž řada zatčených údajně nemá s povstalci nebo teroristy nic společného.
Smrt imáma
Obvinění se objevilo minulý týden poté, co jeden z muslimských duchovních - šestapadesátiletý imám Japa Koseng - zemřel po výslechu thajskými vojenskými vyšetřovateli.
- Dále čtěte: Na Jihu Thajska zahynulo osm vojáků
Podle Human Rights Watch neslo jeho tělo stopy krutého mučení, včetně popálenin a zlomených žeber. Na týraní si stěžovali i další zadržení. Vojáci je prý bili tyčemi, škrtili je igelitovými pytlíky nebo jim dávali elektrické šoky.
"Muslimové na jihu Thajska žijí v každodenním strachu. Z toho, že do jejich domu vpadne armáda a někoho odvede někam, kde bude mučen," řekl v New Yorku šéf asijské sekce Human Rights Watch Brad Adams.
"Armáda potlačuje ozbrojené povstání, ale to neznamená, že musí týrat obyčejné lidi," dodal zástupce organizace, která po světě monitoruje lidská práva.
Vojáci: Provokují nás
Vojáci ale obvinění odmítají. Podle nich došlo jen k několika ojedinělým případům násilí při vyšetřování, ale muže v uniformách sami zadržení vyprovokovali svými poznámkami a chováním.
"Někteří zadržení jsou velmi chytří a vědí, jak méně zkušené vyšetřovatele vyprovokovat tak, aby ztratili trpělivost," sdělil agentuře Reuters mluvčí armády, plukovník Acra Tiproch.
Násilí na jihu Thajska propuklo před čtyřmi lety, kdy začaly v oblasti operovat skupiny ozbrojených muslimských radikálů. Nejvážnější incident se odehrál v polovině roku 2004, kdy thajští vojáci zastřelili několik desítek muslimů přímo v mešitě.
Muslimové: Jsme diskriminováni
Thajští muslimové, kteří v převážně buddhistické zemi tvoří přibližně čtyři procenta obyvatel, si stěžují na diskriminaci a na to, že vláda v Bangkoku jižní část státu ekonomicky zanedbává a málo tam investuje do zlepšení infrastruktury.
Někteří muslimové chtějí autonomii, jiní připojení k sousední islámské Malajsii, k níž mají kulturně i jazykově blízko. Samotná malajsijská vláda ale separatismus thajských muslimů nepodporuje a vyzývá je, aby hledali řešení v rámci Thajska.
Oblast, kde se konflikt odehrává, anektovalo Thajské království teprve na přelomu 19. a 20. století.