Příbuzní a opatrovníci Kim Čong-una žalují uprchlíky z KLDR. Kvůli pomluvě

ČTK ČTK
2. 12. 2015 12:22
Teta a strýc severokorejského vůdce žijí od roku 1998 v USA, přesto se rozhodli žalovat tři uprchlíky z KLDR za šíření falešných informací. Oba dva působili v době Kimova dospívání jako jeho opatrovníci. Jeho teta nyní čelí obvinění, že jeho nevlastního bratra nechala vyhnat ze země či že podstoupila plastickou operaci, aby po útěku do USA zůstala v utajení. Jeden z nařčených běženců však tvrdí, že pouze opakuje informace ze severokorejských médií. Všichni tři obvinění bývali přímo napojení na tamní režim a případ podle agentury Reuters vyvolává otázky o pravdivosti tvrzení některých severokorejských uprchlíků.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Soul - Teta severokorejského vůdce Kim Čong-una a její manžel, kteří v období Kimova dospívání působili jako jeho opatrovníci, podali v Jižní Koreji žalobu pro pomluvu na tři uprchlíky z KLDR. Žádají odškodné 52 000 dolarů (1,3 milionu Kč).

V úterý o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na právníka zmíněného manželského páru, který žije od roku 1998 ve Spojených státech.

Žaloba je neobvyklá pro členy vládnoucí severokorejské komunistické dynastie, protože ti z nich, kteří žijí v zahraničí, se většinou naopak snaží nebýt středem pozornosti. Podle agentury Reuters případ vyvolává otázky o pravdivosti tvrzení některých severokorejských uprchlíků.

Teta severokorejského diktátora Ko Jong-sok a její muž se se žalobou obrátili na soud v jihokorejské metropoli Soulu. Obviňují severokorejské uprchlíky, že v letech 2013-2014 šířili falešné informace, když tvrdili, že Ko Jong-sok nechala nevlastního bratra Kim Čong-una vyhnat z KLDR či že podstoupila plastickou operaci, aby po útěku do USA zůstala v utajení.

Žaloba proti žalobě

Ko Jong-sok si rovněž stěžovala na tvrzení uprchlíků, že její otec kolaboroval s Japonci, když ovládali Korejský poloostrov (1910-1945), a že ona spravovala tajný fond otce stávajícího vůdce KLDR Kim Čong-ila.

"Tito uprchlíci, kteří často vystupují v televizi, nemohou mít informace o ní (Ko Jong-sok) z první ruky a to, co říkají, není pravda," prohlásil právní zástupce manželského páru Kang Jong-sok na adresu tří Severokorejců, z nichž jeden v minulosti působil jako agent severokorejských tajných služeb, druhý je nevlastní syn severokorejského expremiéra a třetí bývalý diplomat KLDR.

Mnoho uprchlíků ze Severní Koreje pravidelně vystupuje v médiích, ale jejich informace lze zpravidla těžko ověřit. Jeden z obviněných An Čchan-il, který podle agentury Reuters utekl do Jižní Koreje v roce 1979 a nyní tam působí jako šéf soukromé skupiny expertů zaměřené na KLDR, agentuře Reuters řekl, že pouze opakoval zprávy z médií. Uvedl také, že on společně s dalším obviněným plánuje podat žalobu na Kimovu tetu za křivé obvinění.

Ko Jong-sok a její manžel se starali o Kim Čong-una a jeho mladší sestru, když Kim se sestrou studovali ve Švýcarsku. Kim Čong-un, kterému je nyní něco málo přes 30 let, a jeho sestra mají za matku bývalou tanečnici Ko Jong-hui, která byla čtvrtou partnerkou zesnulého severokorejského vůdce Kim Čong-ila. Sourozenci navštěvovali soukromou internátní školu ve Švýcarsku, společně se svým starším bratrem Kim Čong-čulem.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půl milion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůli lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy