Test DNA prokázal nevinu dalšího vězně. Po 16 letech

man
4. 7. 2008 13:30
Muž byl neprávem odsouzen za únos a loupež
Foto: Reuters

Dallas - Americkou justicí otřásl další případ muže, jehož nevinu po mnoha letech strávených ve vězení prokázala moderní technika.

Nyní osmatřicetiletý Patrick Waller z Texasu byl zatčen v roce 1992 a obviněn z únosu a loupežného přepadení manželského páru.

Podle obžaloby měl komplice, s nímž zaútočili na další dvojici, která se náhodou objevila u místa činu.

Všichni čtyři přepadení pak Wallera identifikovali jako jednoho z násilníků.  Přestože obžalovaný trval na své nevině a předložil tribunálu alibi na dobu činu, byl odsouzen na doživotí.

Test DNA, který zorganizovala a zaplatila skupina právníků nazvaná The Innocence Project, dokázal jeho nevinu. Po šestnácti letech se dočkal svobody.

"Už je to v pořádku, drahý. Je konec. Odejdeš odtud, jdeš domů," řekla mu jeho matka Patricia poté, co společně vyslechli osvobozující rozsudek.

pouta
pouta | Foto: Bleskově

Test také ukázal, že útočníkem z roku 1992 byl muž, který zůstal na svobodě. Kvůli promlčení už ale za čin nebude souzen.

Waller přitom musel na potvrzení neviny dlouho čekat. Jeho první žádost o test DNA byla zamítnuta v roce 2001, druhá o čtyři roky později. Uspěl až napotřetí v loňském roce.

V USA bylo provedeno celkem 218 testů u odsouzených, kteří žádali přezkoumání svého případu.

Většina nevinně odsouzených skončila ve vězení hlavně kvůli výpovědi svědků nebo obětí, kteří dotyčné při konfrontaci identifikovali.

  • Dále čtěte: Analýza osvobodila Američana po 25 letech z vězení

Podle studie Univerzity v Michiganu bylo mezi lety 1989 a 2003 objeveno díky moderním technologiím na 340 lidí odsouzených nespravedlivě za vážné zločiny.

Vysoký počet nevinných lidí ve vězeňských celách vyprovokoval v USA debatu o správnosti trestu smrti.

Zatím testy DNA neprokázaly, že by byl v minulosti popravený nevinný člověk. Ale objevily se případy odsouzených, které po testech propustili z cely smrti.

 

Právě se děje

Další zprávy