Ve vazbě podle agentury Reuters setrvává osm lidí poté, co jeden muž a žena byli propuštění bez vznesení obvinění.
Šéf manchesterské policie Ian Hopkins ve čtvrtek oznámil, že dosavadní zatčení ve snaze rozkrýt možnou teroristickou síť zodpovědnou za útok jsou "významná".
Předměty zabavené při raziích na několika místech jsou podle něj pro vyšetřování "velice důležité". Hopkins potvrdil, že ve vazbě zůstává osm lidí a pokračují razie.
Policie v Manchesteru oznámila, že v rámci vyšetřování pondělního teroristického útoku zadržela dalšího podezřelého. Počet zatčení tím stoupl na deset. K nejnovějšímu zadržení došlo v pátek ráno ve čtvrti Moss Side, která leží v centru města.
PÁTEK 26. KVĚTNA
Šéf manchesterské policie Ian Hopkins oznámil, že dosavadní zatčení ve snaze rozkrýt možnou teroristickou síť zodpovědnou za útok jsou "významná". Předměty zabavené při raziích na několika místech jsou podle něj pro vyšetřování "velice důležité". Hopkins potvrdil, že ve vazbě zůstává osm lidí a pokračují razie.
Přítel rodiny Salmana Abediho AFP řekl, že útočníka hnala "touha po pomstě". Podle britských médií skupina mladíků zabila před rokem v Manchesteru Abdula Wahaba Hafidaha, který byl stejně jako jeho přítel Abedi libyjského původu.
Salman se podle mluvčího libyjských zvláštních policejních sil naučil vyrábět výbušniny na internetu a chtěl se přičinit o "vítězství Islámského státu".
Útočník několik hodin před atentátem telefonoval své matce a žádal ji o odpuštění. Žena vyšetřovatelům řekla, že její syn z Libye odcestoval pouhé čtyři dny před pondělním atentátem a pak jí zavolal v den jeho spáchání, aby se rozloučil.
Policie dnes večer krátce uzavřela londýnský Westminsterský most kvůli údajně opuštěnému vozidlu. Podle agentury Reuters byl ale most brzy pro pěší opět zpřístupněn. Na mostě už v březnu zradikalizovaný útočník najel automobilem do lidí, z nichž čtyři smrtelně zranil. Podle serveru Daily Star metropolitní policie uzavřela také nedaleké Parlamentní náměstí. Server deníku Metro informoval, že policie byla na místo přivolána v 17:50 (18:50 SELČ) a záhy most uzavřela. Lidi vyzvala k opuštění mostu. Později úřady oznámily, že šlo o falešný poplach a most byl kolem 18:40 (19:40 SELČ) opět otevřen.
Americký prezident Donald Trump řekl, že úniky zpravodajských informací do médií považuje za hluboce znepokojující a přislíbil jejich důkladné prošetření a potrestání viníků. Úniky jsou podle něj závažným ohrožením americké národní bezpečnosti.
O tom, že atentátník přiletěl přes Turecko, informují i německá a další zahraniční média s odvoláním na německé a turecké policejní zdroje.
Podle tureckých úřadů přiletěl Salman Abedi do Británie přes Turecko. Istanbul se však hájí, že o Abedim neobdržel žádné varování, a proto neměl důvod ho zadržovat a do Evropy ho nevpustit.
Český ministr vnitra Milan Chovanec na Twitteru vyvrátil informace, podle kterých měl útočník přiletět do Velké Británie přes Prahu. Od zahraničních partnerů má české ministerstvo potvrzenou skutečnou trasu Salmana Abediho.
2/3 Mohu potvrdit, že informace, že by tato osoba letěla přes Prahu, není pravdivá.
— Milan Chovanec (@Milan_Chovanec) May 25, 2017
V oblasti Hulme, kde dnes zasahovali policisté s pyrotechniky, jsou evakuovány některé kancelářské budovy. Podle listu Manchester Evening News je to kvůli podezřelému, blíže nespecifikovanému balíčku.
Ve všech vlacích ve Velké Británii budou po útoku v Manchesteru hlídkovat ozbrojení policisté.
Armed police to patrol on board trains nationwide for the first time amid 'critical' terror threat levelhttps://t.co/goFDMnnrmi pic.twitter.com/dmM01ITfXr
— ITV News (@itvnews) May 25, 2017
Královna Alžběta přijela až do Manchesteru, aby navštívila děti v nemocnici. Na snímku s dvanáctiletou Amy Barlowovou.
Britští vyšetřovatelé nyní pracují s verzí, že Salman Abedi si sestrojil bombu sám. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zdroj blízký vyšetřování. Podle něj ale policisté dál pátrají po případných komplicích nebo rovnou teroristické síti.
Britská ministryně vnitra Amber Ruddová uvedla pro stanici BBC, že úniky informací o vyšetřování manchesterského atentátu do amerických médií už teď skončí.
Od roku 2013 bylo ve Velké Británii zmařeno celkem 18 teroristických útoků. Pět z nich bylo po útoku letos v březnu u Westminsteru, kdy muž srazil autem desítky lidí, informuje stanice BBC.
Fotbalové kluby Manchester City a Manchester United oznámily, že společně darují celkem jeden milion liber na sbírku pro pozůstalé.
Po útoku je stále 23 lidí v nemocnici v kritickém stavu. Celkově bylo podle zdravotníků ošetřeno 116 lidí.
Britská královna Alžběta dorazila do dětské nemocnice v Manchesteru.
The Queen arrives at Royal Manchester Children's Hospital to meet young victims of the terror attack https://t.co/I7YngSds2C pic.twitter.com/WrJKpjpJl0
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) May 25, 2017
Premiérka Theresa Mayová oznámila, že stupeň ohrožení v Británii zůstává na nejvyšším stupni, tedy kritickém.
Incident v Manchesteru, ke kterému dnes vyjela armáda i pyrotechnici, byl nakonec vyhodnocen jako falešný poplach.
Celá Británie držela v poledne minutu ticha za oběti útoku v Manchesteru.
The UK falls silent to remember those killed in the Manchester terror attack https://t.co/I7YngSds2C pic.twitter.com/EnzdY7pqWe
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) May 25, 2017
Britská policie zároveň potvrdila, že došlo k "nějakému incidentu" v Linby Street ve čtvrti Hulme na jihu Manchesteru.
Na školu v manchesterském Traffordu dorazili policisté i s pyrotechniky. Zda je na místě bomba nebo jaký je důvod zásahu, však britská média nepíší.
Česká policie nemá žádné informace, že by útočník z Manchesteru před atentátem letěl do Německa přes Prahu. Uvedl to ministr vnitra Milan Chovanec.
PČR ani jiné složky státu dosud nemají informaci o tom, že by útočník z Manchesteru před útokem letěl do Německa přes Prahu. Prověřujeme ji.
— Milan Chovanec (@Milan_Chovanec) May 25, 2017
Silnice okolo školy v Traffordu na jihozápadě Manchesteru jsou uzavřeny. Policie dostala telefonát z této školy, na místo míří i vojáci. Víc situaci ale policie nespecifikovala - ani zda a jak to souvisí s pondělním útokem.
Zdroj z protiteroristické jednotky potvrdil agentuře Reuters, že Britové přestali sdílet informace o útoku v Manchesteru se svými americkými kolegy. Podle něj tomu tak bude do té doby, než si budou Britové jisti, že se nebudou už opakovat úniky tajných informací.
Zprávy o vyšetřování unikly do amerických médií už v úterý, tedy hned po samotném útoku. Americké televizní stanice jako první například přinesly zprávu, že útok spáchal sebevražedný atentátník.
Německý magazín Focus tvrdí, že hlavního podezřelého z útoku Salmana Abediho trénovali džihádisté v Sýrii. V Německu, ve kterém údajně byl jen několik dní před útokem, se pak zřejmě setkal s tamními extremisty. Magazín se odvolává na nejmenovaný bezpečnostní zdroj.
Razie v Manchesteru pokračují. Na tomto snímku hlídkuje policista ve čtvrti Moss Side na jihu města.
Britská politička žádá trest smrti pro sebevražedné atentátníky, napsal britský list Metro.
Britská europoslankyně Janice Atkinsonová, která dříve působila v politické straně UKIP, žádá trest smrti za zločiny spojené s terorismem. "Je potřeba toho hodně udělat pro vymýcení zla. Existuje však i jeden jednoduchý krok, který můžeme podniknout nyní: musíme znovu zavést trest smrti," prohlásila politička.
"Najdou se lidé, kteří budou říkat, že trest smrti není odrazujícím prostředkem, protože ti pokřivení pachatelé chtějí v každém případě zemřít jako mučedníci. Teď jsme ale ve válce a nemůžeme dopustit ani špetku vítězství pro válečné zločiny a terorismus," řekla Atkinsonová, která podle britských médií již dříve čelila kritice za krajně pravicové komentáře.
Ex-Ukip MEP calls for death penalty for suicide bombers https://t.co/k2H1upv7wB
— Metro (@MetroUK) May 24, 2017
Hlavní podezřelý z teroristického útoku Salman Abedi údajně letěl před několika dny z Libye přes Prahu do Německa. Uvedl to německý list Der Tagesspiegel.
Informace o vyšetřování unikly do amerických médií už v úterý, tedy hned po samotném útoku.
Americké televizní stanice jako první například přinesly zprávu, že útok spáchal sebevražedný atentátník. Ve středu pak zase informovaly, že totožnost pachatele policisté zjistili z platební karty, kterou u útočníka našli. Vždy se při tom média odvolávala na nejmenovaný zdroj z amerických tajných služeb.
Úniky informací okolo vyšetřování útoku v Manchesteru jsou podle Britů závažný problém. Premiérka Theresa Mayová je bude ve čtvrtek řešit i s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zdroj z britské vlády.
Koho policie zatkla v souvislosti s útokem?
Premiérka Theresa Mayová navštivíla zraněné při atentátu v nemocnici.
Manchester bomb attack victim visited by Theresa May in hospital https://t.co/Dw6YY0zvW5 pic.twitter.com/8VFIuGHkhP
— Daily Mail U.K. (@DailyMailUK) May 25, 2017
Na podporu rodin obětí a zraněných při útoku vznikl v Británii peněžní fond, do kterého dobrovolníci dosud poslali přes dva miliony liber (61 milionů Kč).
Sestra hlavního podezřelého z bombového útoku v Manchesteru uvedla, že její bratr zřejmě "chtěl odplatu" za americké útoky v Sýrii.
Jomana Abediová popsala svého staršího bratra Salmana jako hodného člověka, u kterého by nikdy nečekala takovou krutost. "Myslím, že viděl všude umírat muslimské děti, a tak chtěl odplatu," dodala pro Wall Street Journal osmnáctiletá dívka.
Salman Abedi navštívil čtyři dny před útokem Německo. Uvedla to britská televizní stanice Sky News s odvoláním na německé tajné služby.
Shrnutí nejdůležitějších informací o útoku:
Shrnutí všeho, co se v předchozích dnech stalo.
Dobrý den, i dnes budeme sledovat vyšetřování pondělního útoku v Manchesteru v on-line reportáži.