Prezident Maithripala Sirisena požádal svět o pomoc při pátrání. "Zprávy tajných služeb ukazují, že za těmito místními teroristy jsou zahraniční teroristické organizace. Proto chce prezident požádat o pomoc cizí státy," stojí v prohlášení úřadu srílanského prezidenta.
Nedělní útoky na Srí Lance si vyžádaly už 290 obětí. Dalších nejméně 500 osob utrpělo zranění.
Ministr John Amaratunga uvedl, že spolupracuje s ministerstvem zahraničí a se zastupitelskými úřady cizích zemí, aby "zajistil formality a případy zahraničních obětí mohly být co nejrychleji vyřešeny".
Zahraniční oběti jsou identifikovány postupně. Británie přišla o osm svých občanů, mezi mrtvými cizinci je také osm Indů. Po dvou občanech ztratilo při útocích Turecko, Čína, Austrálie, Španělsko, Švýcarsko a Saúdská Arábie. Po jedné oběti hlásí Japonsko, Bangladéš, Nizozemsko, Francie a Portugalsko. Útoky nepřežily ani tři děti dánského miliardáře Anderse Holche Povlsena.
Německé ministerstvo zahraničí uvedlo, že mezi oběťmi je také osoba, která měla americké i německé občanství. Ministerstvo zahraničí USA informovalo o nejméně čtyřech obětech z řad Američanů a několika dalších zraněných. Zda je mezi mrtvými také člověk s americko-německým občanstvím, není jasné.
Podle zahraničních tiskových agentur by nesrovnalosti v počtu mrtvých cizinců mohly plynout právě z toho, že řada z nich měla občanství několika států.
Atentátníci byli občany Srí Lanky
Prezident vyhlásil mimořádný stav, který začne platit v pondělí o půlnoci. Policii a armádě to umožní zatýkat a vyšetřovat bez soudního povolení. Toto opatření bylo několikrát vyhlášeno v době občanské války, která na Srí Lance skončila před deseti lety.
Teroristé zaútočili v neděli na turisty oblíbený ostrov Srí Lanku o Velikonoční neděli a odpálili zhruba ve stejnou dobu výbušniny ve třech kostelech a třech luxusních hotelech. Po poledni nastal sedmý výbuch na okraji Kolomba a později osmý útok sebevražedného atentátníka připravil o život tři policisty.
Vládní forenzní analytik agentuře AP řekl, že do prvních šesti útoků na hotely a kostely bylo nasazeno sedm sebevražedných atentátníků. V hotelu Shangri-La podle něj zaútočili dva sebevrahové. Policie zatkla celkem dvacet čtyři podezřelých a po dalších pátrá.
Vládní mluvčí Radžita Senaratne, který je zároveň ministrem zdravotnictví, řekl, že všech sedm útočníků byli občané Srí Lanky. I když je podle něj skupina podezřelá z útoku místní, existuje podezření, že je napojena na zahraniční teroristické organizace.
Srílanské úřady v pondělí zrušily zákaz vycházení, který v neděli v reakci na útoky vyhlásily. Později byl vyhlášen zákaz nový, který bude podle agentury Reuters platit v metropoli Kolombu v noci na úterý. Nadále ale nechaly zablokovanou většinu sociálních sítích, úřady tak chtějí zabránit šíření poplašných zpráv a podněcování k náboženské nenávisti.
Tajné služby dostaly varování
Na Srí Lanku se ze zahraničí vrací prezident Maithripala Sirisena, který svolal na pondělí schůzku národní bezpečnostní rady. Zúčastnit se jí má i premiér Vikremasinghe.
Mluvčí vlády a ministr zdravotnictví Radžita Senaratne v pondělí uvedl, že tajné služby dostaly čtvrtého dubna varování o možných teroristických útocích v nadcházejících dnech. Původně v neděli hovořil o tom, že bezpečnostní služby obdržely upozornění deset dní před útoky. Vláda podle premiéra musí prošetřit, proč bezpečnostní služby nepřijaly potřebná opatření, která by atentátům zabránila.
Národní bezpečnost a rozvědky na Srí Lance spadají pod prezidenta Maithripalu Sirisenu, a jak upozornila britská média, mezi ním a premiérem panuje napětí. Loni se prezident pokusil premiéra odvolat.
Mluvčí v pondělí řekl, že velitel národní rozvědky napsal 9. dubna dopis, který obsahoval jména členů jedné teroristické organizace. "Premiér nebyl o těchto zjištěních informován. Toto je jediná země, kde premiér svolá bezpečnostní radu, ale ta se nesejde. Navzdory odhalením o hrozbě jsme ty útoky nedokázali odvrátit. Nesnažíme se vyhnout odpovědnosti, ale to jsou fakta," řekl mluvčí.
Senaratne také oznámil, že rodiny obětí dostanou odškodné. "Jako vláda jsme dnes rozhodli o kompenzaci za každého mrtvého. Na výdaje s pohřbem to bude 100 000 rupií (13 000 Kč)," sdělil mluvčí. Peníze podle něj obdrží i ti, kdo byli zraněni. Poškozené kostely budou opraveny za státní peníze a opravy začnou brzy. "My jsme zodpovědní. Je nám to velice líto a všem se velmi omlouváme," řekl mluvčí.
Ministerstvo spravedlnosti v pondělí požádalo soudní lékaře o rychlé provedení posmrtného ohledání obětí, aby těla mohla být odevzdána rodinám k pohřbení.
Strach z dalších útoků
Jeden z poradců prezidentova úřadu indickému tisku sdělil, že vyšetřovatelé mají podezření, že existují ještě dvě nebo tři bomby připravené k použití. Jedna nálož byla v noci na pondělí zneškodněna na mezinárodním letišti v Kolombu.
V Kolombu u kostela svatého Antonína, který byl terčem nedělního útoku, se pak v pondělí ozvala nová exploze. Podle informací agentury Reuters se specialisté v dané oblasti snažili zneškodnit nově nalezenou nálož, která však explodovala. Vznikla panika a lidé se rozutekli do okolních ulic. Podle Michaela Safiha, který pracuje pro britský list The Guardian, šlo o malou explozi.
Policisté také v pondělí našli 87 rozbušek na autobusové stanici v Kolombu. Několik jich leželo volně na zemi a dalších asi 70 policisté objevili mezi odpadem.
Před dalšími útoky varovalo také americké ministerstvo zahraničí, které vydalo revizi upozornění pro cesty amerických občanů na Srí Lanku. Podle ministerstva je pravděpodobné, že "teroristické skupiny" plánují nové útoky. "Teroristé mohou zaútočit bez varování," sděluje v nedělní zprávě americké ministerstvo zahraničí. Podle ní jsou v ohrožení turistické lokality, dopravní uzly, nákupní střediska, hotely, modlitebny, letiště a další veřejné prostory.
Doporučení turistům revidovala po útocích také Británie. Upozorňuje se v něm na zpřísněná bezpečnostní opatření a turistům se doporučuje, aby se řídili bezpečnostními pokyny. "Návštěva většiny míst na Srí Lance je bez problémů. Měli byste ale vědět o riziku sexuálního napadení a zneužití kreditních karet a vyvarovat se míchaných nápojů," stojí v doporučení. V dalším odstavci se uvádí, že existuje možnost teroristických útoků. Podle odhadů je na Srí Lance až 8000 Britů.