Vědci mají překvapivé řešení, jak mírnit změnu klimatu. Pomoct mohou mořské řasy

Jana Václavíková Jana Václavíková
2. 9. 2019 19:52
Vědci z Kalifornské univerzity přišli s překvapivým objevem, jak mírnit dopady klimatických změn. Ve své studii tvrdí, že ke snížení emisí oxidu uhličitého, který prohlubuje globální oteplování, by mohly výrazně přispět mořské řasy.
Mořské řasy (ilustrační foto).
Mořské řasy (ilustrační foto). | Foto: Shutterstock

Než se vědci pustili do studie mořských řas a jejich schopnosti absorbovat oxid uhličitý, velké očekávání neměli. "Chtěli jsme vědět, jestli mohou být řasy přínosné, zároveň jsme ale zůstávali realističtí v odhadech jejich potenciálu," řekla vědeckému serveru Science Daily vedoucí studie Halley Froehlichová.

Výsledky, které vědci ve čtvrtek zveřejnili v odborném časopise Current Biology, nakonec jejich očekávání předčily. "Mořská řasa je konečně na výsluní," komentovala výsledky pro National Geographic Froehlichová.

Podle vědců jsou mořské řasy schopné absorbovat až miliony tun oxidu uhličitého z atmosféry.

Odborníci proto navrhují založení farem, kde by řasy mohly vyrůst a plyn vstřebávat. Poté by je zemědělci sklidili a spolu s emisemi by je potopili do hlubokého oceánu. Jediný problém je však technologie, která potopení řas zatím neumožňuje, i vysoká cena.

Účinná biopaliva a krmení pro krávy

Mořské řasy se ve schopnosti absorbovat oxid uhličitý podobají stromům. Na rozdíl od nich ale nemohou shořet - a kvůli tomu se oxid uhličitý neuvolní zpět do atmosféry.

Další jejich výhodou je rychlost růstu. Podle australské organizace Climate Council mořské řasy v porovnání se suchozemskými rostlinami rostou o 30 až 60 procent rychleji, což z nich dělá ideální rostlinu vhodnou pro masové pěstování.

Mořské řasy podle vědců dokonce mohou vyřešit i další problémy. Kromě vstřebání skleníkových plynů zlepšují kyselost oceánů a také prostředí v oblastech s nižším množstvím kyslíku. Nedostatek kyslíku ve vodě ohrožuje na životech ryby a jiné mořské živočichy a podle National Geographic takto řasy zachraňují také živobytí stovek milionů lidí závislých na rybaření.  

Mořské řasy zároveň poskytují přirozené prostředí různým mořským živočichům a využití najdou i jako biopaliva a umělá hnojiva. 

Nečekané výhody si před třemi lety všimli vědci, když pozorovali krávy žijící na pobřeží. Oproti těm ve vnitrozemí byly zdravější a produkovaly méně metanu, a to právě díky řasám, kterými si obohacovaly jídelníček. Pokud by se tak stravovaly všechny krávy, snížilo by se množství vyprodukovaného metanu až o 70 procent, vypočítal National Geographic.

Video: Mladého Řeka živí vyplavené mořské řasy. Start-upy oživují zadluženou zem

Mladého Řeka živí vyplavené mořské řasy. Start-upy oživují zadluženou zem | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 47 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy