Manchester - Terorista z Manchesteru Salman Abedi velmi pravděpodobně nebyl takzvaný osamělý vlk, který by útok naplánoval i provedl zcela sám.
Vyšetřovatelé zatýkají lidi z jeho okolí a pátrají po tom, zda byl dvaadvacetiletý Brit libyjského původu členem teroristické buňky, nebo zda měl přímé napojení na džihádistickou organizaci Islámský stát v Sýrii a Iráku.
Silnou nálož, která explodovala před koncertní halou a připravila o život 22 lidí, sestrojil podle policistů odborník. Nebo někdo, kdo má zkušenosti s výbušninami.
Použil triaceton triperoxid (TATP). Stejnou výbušninu, jakou vraždili atentátníci v Paříži a Bruselu.
Zdroj blízký vyšetřování uvedl pro agenturu Reuters, že nyní vyšetřovatelé pracují s verzí, že si Abedi sestrojil bombu sám. Podle jiných verzí to však sám dokázat nemohl.
Objevují se i nepotvrzené zprávy, že sebevražedný terorista z Manchesteru v roce 2015 strávil delší dobu v Sýrii.
Sympatizoval s radikály
Z dostupných informací vyplývá, že Abedi se netajil sympatiemi k radikálním islamistům i přímo k Islámskému státu. Někteří příbuzní údajně britské úřady upozorňovali na jeho názory. Například tvrdil, že stát se sebevražedným útočníkem je "ok."
V Manchesteru se Salman Abedi stýkal s Libyjcem Abdalraoufem Abdallahem, který je nyní ve vězení kvůli plánování útoků a financování terorismu. Policie rovněž evidovala kontakty mezi Abedim a Raphaelem Hosteyem, který v Británii verboval muslimy pro Islámský stát v Sýrii a Iráku.
List Guardian píše, že právě Hostey - bývalý raper a student grafického designu z Manchesteru - Abediho radikalizoval.
Čtyři dny před útokem byl Salman Abedi v Düsseldorfu. Není jasné, jak dlouho se tam zdržel či zda měl nějaké kontakty s německými islamisty.
Německá policie ho nezadržela, protože nebyl na seznamu podezřelých nebo hledaných osob.
Britská policie v Manchesteru zadržela Abediho bratra Ismaila, v libyjském Tripolisu tamní vláda zadržela jeho otce Ramadána a dalšího bratra Hašíma.
Haším podle Tripolisu vypověděl, že o plánu vraždit věděl. Otec řekl, že Salman chtěl odjet do Saúdské Arábie a pak zpět do Libye.
Je však otázkou, nakolik jsou důvěryhodné informace, které tamní libyjská vláda a její milice podávají.
Libye je rozdělena na několik částí, kabinet v Tripolisu kontroluje jen západní část země.