Tento typ bakterie neznáme, připustili vědci o nákaze

Martin Novák Zuzana Kleknerová Martin Novák, Zuzana Kleknerová, Václav Viták
2. 6. 2011 15:55
Smrtící bakterie EHEC může Německo i Evropu sužovat ještě měsíce
Laboratoře po celé Evropě testují zeleninu. Jdou po dobré stopě? Ilustrační snímek.
Laboratoře po celé Evropě testují zeleninu. Jdou po dobré stopě? Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Berlín/Ženeva - Smrt osmnácti lidí a nákazu mnoha stovek dalších v Německu a okolních zemích má na svědomí nový, u epidemií dosud nepoznaný typ bakterie enterohemoragická Escherichia coli (EHEC).

Oznámili to experti ze Světové zdravotnické organizace (WHO).

"Tento typ jsme před současnou epidemií nikdy nezaznamenali," řekla mluvčí WHO Aphaluck Bhatiasevi. Podle analýzy odborníků je tento typ vysoce odolný vůči některým antibiotikům.

Nákaza způsobuje krvácivý průjem a šíří se hlavně v Německu. Česko má tři případy možné nákazy - z nich jedno podezření u americké turistky testy potvrdily.

Zatím není jasné, jak se rozšiřuje. Původní podezření na okurky z jihu Španělska se nepotvrdilo.

Německo vyzývá: Darujte krev!

Darujte krev, vyzývají německé zdravotní pojišťovny i kliniky.
Darujte krev, vyzývají německé zdravotní pojišťovny i kliniky. | Foto: uvn.cz

Německo čelí v souvislosti s E. coli tlaku ze všech stran.

Stále nezná zdroj nákazy smrtící bakterií. Španělská vláda navíc Berlínu hrozí, že bude žádat obrovské kompenzace za neoprávněné obvinění, že příčinou epidemie byla zelenina dovezená z farem v Andalusii.

Dosud neznámým typem bakterie, způsobujícím krvácivý průjem, ale třeba i epileptické záchvaty, se v zemi nakazilo již více než 1500 lidí, sedmnáct z nich zemřelo. Skoro pět stovek dalších je ve vážném stavu.

Německé zdravotní pojišťovny a nemocnice proto vyzývají obyvatele, aby urychleně přišli darovat krev. Zoufale hledají i dárce krevní plazmy.

Pokud se totiž průjmové onemocnění způsobené EHEC komplikuje, mají lékaři jedinou možnost: dát pacientovi transfuzi krve.

Krevních konzerv je sice zatím dost, ale blíží se doba dovolených. A to je krev nejvíce zapotřebí, k pacientům s krvácivým průjmem totiž přibudou - tak jako každoročně - lidé s vážnými úrazy a oběti dopravních nehod.

Ředitel Institutu Roberta Kocha Reinhard Burger přitom varoval, že nákaza může trvat ještě měsíce a že její prvotní zdroj "nemusí být nikdy nalezen".

Museli jsme jednat rychle

Burger současně vyjádřil pochopení pro rozhořčení španělských farmářů, nespravedlivě obviněných ze způsobení této nákazy. Bránil se tím, že německé úřady musely jednat rychle.

"Chtěli jsme zabránit vzniku nových zdrojů infekce, bylo to těžké rozhodování" řekl stanici BBC. Připustil také, že německé úřady nemají tušení, z kterého místa v Německu se najednou začal šířit zmíněný mimořádně nebezpečný kmen E. coli.

Zdrojem nákazy může být údajně kterákoli zeleninová farma pěstující okurky a rajčata, jež dodávala na trh v Hamburku. Toto přístavní město je mimořádně těžce zasažené - hlásí skoro sedm stovek nakažených a tři mrtvé.

Vláda spolkové země Hamburk se ale brání, že před konzumací španělských okurek varovala oprávněně. Její mluvčí Jörg Schmoll řekl, že i když kmen E. coli, který v nich našli, není skutečným viníkem nákazy, stejně může někomu způsobit smrt.

Rána pro EU

Evropský komisař pro zdravotnictví John Dalli se snaží situaci uklidnit a prohlašuje, že epidemie je již zřejmě na ústupu.

Informoval také, že Unie zvažuje možnost odškodnit evropské pěstitele zeleniny. Zatím však podle něj nelze ještě přesně říci, jak vysoké budou jejich ztráty.

Foto: Reuters

EHEC však bude pro Unii zřejmě skutečnou ekonomickou ranou. Ve Španělsku, postiženém už tak rekordní nezaměstnaností, je ohroženo 70 000 pracovních míst.

V Německu klesl prodej rajčat v květnu, který pro místní pěstitele normálně znamená vrchol sezony, ve srovnání s loňským rokem až o 70 procent, prodej okurek o 80 procent. Unie ztrácí kvůli EHEC i životně důležité zahraniční trhy.

Rusko, které v reakci na tuto infekci zakázalo dovoz veškeré zeleniny ze všech členských zemí EU,  prohlásilo, že ho nezruší, dokud mu Brusel neposkytne přesné informace o tom, co je příčinou nákazy a jak se rozšířila.

Šéf ruského úřadu na ochranu spotřebitelů Gennadij Oniščenko navíc ostře kritizoval zdravotní standardy v EU.

"Tohle ukazuje, že tak oslavované evropské zdravotní normy - které jsou Rusku vnucovány - nefungují," prohlásil pohrdavě.

EU přitom do Ruska ročně vyvážela ovoce a zeleninu v hodnotě zhruba čtyř miliard eur.

 

Právě se děje

Další zprávy