Podobný případ - ovšem mnohem více otřásající politickou scénou i asijskou diplomacií - se objevil na Tchaj-wanu.
Výrok, který pobouřil Vietnamce, vietnamskou vládu i mnoho Tchajwanců, pronesl poslanec místního parlamentu za Tchajwanský svaz solidarity Liao Pchen-jen. Prohlásil, že Vietnamky, které se vdávají na Tchaj-wan, by měly procházet přísnou zdravotní prohlídkou.
Politika kritizuje vlastní strana
"Mohou mít v sobě biochemické pozůstatky vietnamské války a to se může negativně projevit na jejich dětech. Složkou látky Agent Orange, kterou Američané ve Vietnamu používali při bombardování, byl dioxin a ten způsobuje tělesné vady novorozeňatům," uvedl Liao.
Po protestech Vietnamek a ženských organizací na Tchaj-wanu a zdrcující kritice médií se poslanec na dálku omluvil, protože je momentálně v Austrálii. Domů se vrátí dnes.
A zatímco čeští lidovci Františka Straku spíše omlouvali a jeho slova označili za důsledek nezkušenosti, tchajwanská strana chce svého poslance potrestat. Vyzvala ho k vyslovení další, ještě hlubší omluvy za necitlivé prohlášení.
Podle vietnamského režimu Agent Orange zasáhl v době války asi deset milionů lidí. Nakolik má vliv na zdraví dětí postižených matek není dodnes zcela jasné, lékaři se v názorech neshodují.
Přistěhovalectví vietnamských nevěst na Tchaj-wan je fenoménem posledních deseti let. Ještě v roce 1995 jich bylo pouze patnáct stovek, dnes už přes sedmdesát tisíc.
Láká je nesrovnatelně vyšší životní úroveň na ostrově. Většinou přijíždějí na inzerát, často si je budoucí novomanželé vybírají přes specializované agentury.
Mnoho Vietnamek na ostrově štěstí nenajde
Kromě Vietnamek se takto vdávají na Tchaj-wan také Číňanky z pevninské Číny. Většinou jde o mladé dívky, které si berou o několik desítek let starší muži.
"Cena" jedné nevěsty se pohybuje kolem deseti tisíc dolarů. Řada Vietnamek však čelí na Tchaj-wanu domácímu násilí nebo je zneužívána k práci v otrockých podmínkách.