Páry tvořené osobami stejného pohlaví budou mít plná manželská práva v oblastech, jakou jsou daně, pojištění a péče o děti. Páry dostanou také omezenou možnost adopce dětí. Poslanci debatovali o třech podobách zákona a vybrali tu nejliberálnější verzi.
Před budovou parlamentu v Tchaj-peji se navzdory dešti sešly tisíce stoupenců posílení práv homosexuálů s vlajkami v barvách duhy. Rozhodnutí poslanců, přijaté navzdory hlubokému rozdělení společnosti ohledně rovnosti heterosexuálních a homosexuálních manželství, přivítali.
Objímali se, tekly slzy radosti a zněly výkřiky jako "První v Asii!" a "Tchaj-wane, jdeš správně!", poznamenala agentura Reuters.
Tchajwanský ústavní soud v květnu 2017 stanovil, že základní zákon země umožňuje sňatky osob stejného pohlaví, a dal parlamentu dva roky na to, aby odpovídajícím způsobem upravil zákony.
Legalizace sňatků osob stejného pohlaví se ale zkomplikovala loni na podzim, když se proti rovnosti sňatků bez ohledu na pohlaví postavili voliči v referendu. Vyslovili se pro to, aby manželství bylo definováno jako svazek muže a ženy.
V důsledku toho se země rozhodla neměnit dosavadní definici manželského svazku a k tomu přijala ještě zvláštní zákon týkající se manželství lidí stejného pohlaví, připomíná britská stanice BBC.
Otevřený Tchaj-wan
Tchaj-wan se těší pověsti země s otevřenou společností. Vstřícný vůči gayům a lesbám je už od 90. let. Každoroční pochod s názvem Gay Pride v hlavním městě Tchaj-peji patří k největším v Asii.
Zákon vstoupí v platnost, až ho podepíše tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen. "Máme dnes příležitost změnit historii a ukázat světu, že progresivní hodnoty mohou ve východoasijské společnosti zakořenit," napsala prezidentka na Twitteru před hlasováním. "Můžeme světu ukázat, že láska vítězí," dodala.
"Jak můžeme ignorovat výsledek referenda, které ukázalo vůli lidí?" ptal se opoziční zákonodárce John Wu před hlasováním a vybízel k dalšímu dialogu ve společnosti ve snaze najít přijatelné kompromisní řešení.
Přijatý zákon podle konzervativců pošlapal vůli sedmi milionů voličů, kteří v referendu hlasovali proti rovnosti homosexuálních sňatků s heterosexuálními. Veřejnost podle nich na to odpoví ve volbách v příštím roce. Konzervativci se stavějí proti manželství osob stejného pohlaví.
Sňatky homosexuálů ve světě
Homosexuální sňatky na celostátní úrovni umožňuje ve světě 26 zemí, z toho 17 v Evropě. Většina těchto států umožňuje i adopci dětí homosexuálními páry.
I Afrika má jednu zemi, která umožňuje homosexuální sňatky. V roce 2006 je uzákonila Jihoafrická republika. V Africe má podle odhadů organizací na ochranu práv homosexuálů 34 zemí zákony, které zakazují či trestají homosexualitu.
I v dalších zemích mohou homosexuálové uzavírat sňatky, ale jen v některých částech, například v určitých státech Mexika. Další země pak umožňují registrované partnerství osob stejného pohlaví. První z nich se v roce 1989 stalo Dánsko. Česko uzákonilo registrované partnerství v červenci 2006. První postsovětskou zemí, která povolila alespoň registrované partnerství, se od roku 2016 stalo Estonsko.