Tchaj-pej - Tchajwanský prezident Ma Jing-jou dnes médiím sdělil, že si tajfun Morakot na ostrově vyžádal životy více než 500 lidí. Nejvíce obětí pochází podle agentury Reuters z vesnice Šao Lin, kde sesuv půdy přikryl téměř všechna obydlí.
Prezident je v úřadu první rok a řešení současné katastrofy je pro něho zkouškou, jak si poradí se záchranou stovek lidí i obnovou zpustošených oblastí. Škody jsou odhadovány na jednu miliardu dolarů.
Včera vyslala tchajwanská vláda do oblastí zasažených tajfunem další čtyři tisíce vojáků. V horských oblastech jsou totiž stále pohřešovány stovky lidí.
Tajfun Morakot způsobil na Tchajwanu nejhorší záplavy za posledních padesát let. Tchajwanská armáda už zavedla do bezpečí 14 500 lidí z postižených vesnic.
Do záchranných akcí byly zapojeny desítky vrtulníků. Někteří lidé před bahnitou lavinou stihli utéct na vyvýšená místa a tím si zachránili život.
Lidé v postižených zemích východní Asie nyní po tajfunu sčítají škody. Nejhorší je situace na Tchaj-wanu. Ozývají se hlasy volající po vyhlášení výjimečného stavu, poslanci to však nepovažují za nutné.
Odmítli také možnost vyčlenit část peněz z rozpočtu na rekonstrukční práce, vláda má totiž stále k dispozici 1,2 miliardy amerických dolarů určených právě na podobné mimořádné události.
"Díval jsem se od svého domu a najednou začala doslova padat celá hora na vesnici. Řítila se na nás. Rychle jsem utíkal pryč," vypověděl padesátiletý Li Čin-Hong, který přežil katastrofu ve vesnici Šao Lin.
Podle něj zmizely všechny domy s výjimkou dvou. Tajfun na ostrově vylil řeky z koryt a zničil zemědělské plochy.
Také v Číně a Japonsku zaznamenali sesuvy půdy, ale ne tak ničivé jako na Tchaj-wanu. Čínské úřady evakuovaly na východě země z ohrožené zóny přes milion lidí, 10 tisíc domovů bylo zničeno a 8 lidí zemřelo.