Peking - Čínská vesmírná loď Šen-čou 10 (Božská loď) s tříčlennou posádkou se úspěšně vrátila na Zemi.
Návratový modul přistál v severočínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko.
Šen-čou 10 vynesla do kosmu 11. června nosná raketa Čchang-čeng (Dlouhý pochod), o dva dny později plavidlo zakotvilo u orbitálního experimentálního modulu Tchien-kung 1 (Nebeský palác).
Trojice tchajkonautů, jak Čína své kosmonauty nazývá, strávila v kosmu 15 dní, jde tudíž o zatím nejdelší čínskou pilotovanou vesmírnou misi.
Jak loni Čína zvládla experiment:
Přednáška pro desítky milionů
Kosmonauti pod vedením velitele Nie Chaj-šenga na oběžné dráze prováděli různé vědecké experimenty, testovali systémy modulu a také nacvičovali manuální spojení vesmírné lodi s orbitálním zařízením. "Vesmír je náš sen, vlast naším domovem," prohlásil po přistání kapitán.
Wang Ja-pching, která se stala druhou čínskou ženou ve vesmíru, prohlásila, že mise byla mimořádně přínosná díky možnosti vést první vyučovací hodinu z kosmu.
Přednášku, při níž Wang vysvětlovala fyzikální jevy ve stavu beztíže a popisovala okolní prostředí, v živém přenosu sledovalo 60 milionů studentů po celé Číně.
Naprostý úspěch
Šéf čínského programu pilotovaných kosmických letů Čang Jou-sia označil misi za "naprostý úspěch". V prohlášení, které učinil v řídicím středisku v Pekingu, také řekl, že trojice kosmonautů je v perfektním zdravotním stavu.
Mise Šen-čou 10 je dalším krokem v plánech Číny umístit do roku 2020 na oběžnou dráhu vlastní obdobu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).
Skončený let byl pátým s lidskou posádkou od roku 2003, kdy astronaut Jang Li-wej při prvním čínském pilotovaném letu do vesmíru v kosmické lodi Šen-čou 5 čtrnáctkrát obletěl Zemi.