WikiLeaks: USA závodily s Čínou ve vesmírném zbrojení

ČTK ČTK
3. 2. 2011 23:01
Země podle depeší zkoušely sestřelovat satelity
Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Spojené státy a Čína vedly v posledních několika letech tajné "vesmírné závody ve zbrojení".

Velmoci spolu soupeřily v demonstracích svých schopností sestřelit balistickou raketou družici na oběžné dráze.

Na základě amerických diplomatických depeší zveřejněných serverem WikiLeaks to napsal britský deník Daily Telegraph.

Sestřelování vlastních satelitů

Závody ve zbrojení začaly podle deníku v roce 2007, kdy Čína sestřelila svůj meteorologický satelit, po němž na oběžné dráze zůstaly tisíce úlomků.

Americká diplomacie proti testu zbraňové technologie formálně protestovala a vyjadřovala obavy z možného ohrožení svých vlastních družic. Argumentovala také tím, že USA od roku 1985 neprovedly žádný test protisatelitních střel.

V únoru 2008 nicméně Američané sestřelili svou vlastní družici. Oficiálně argumentovali tím, že šlo o nefunkční špionážní satelit, který bylo třeba zničit.

Protivníci, nikoliv spojenci

Uniklé diplomatické materiály ale ukazují, že ve skutečnosti měl být americký test jen ukázkou, že USA stejně jako Čína dovedou zničit předmět na oběžné dráze kolem Země.

Podle diplomatických depeší byl Peking kvůli americkému testu "rozzlobený". Nastalé napětí se obě země snažily mírnit na summitu v létě 2008, kdy USA řekly, že nevnímají Čínu jako nepřítele. Peking zase dal najevo, že Washington nepovažuje za spojence, ale ani za protivníka.

Čína nicméně v testování protidružicové technologie tajně pokračovala dál. Diplomatické materiály z ledna 2010 ukázaly, že americké rozvědky zaznamenaly "nedávnou" zkoušku čínské střely schopné zničit satelit. Terčem ale nyní nebyla družice na oběžné dráze, ale jiná balistická střela, kterou se podařilo zničit 240 kilometrů nad povrchem Země.

Peking podle zveřejněných dokumentů obhajoval své protisatelitní testy tím, že USA podle něj vyvíjejí vyspělý laserový systém. Ten by údajně umožnil zasáhnout laserovým paprskem z družic na oběžné dráze balistickou raketu během startovací fáze letu a tím jí znemožnit přesný úder na cíl.

Depeše, z nichž cituje Daily Telegraph, ale žádné americké vyjádření k údajnému laserovému systému nepřinesly.

 

Právě se děje

Další zprávy