Tchaj-pej - V sobotních prezidentských volbách na Tchaj-wanu zvítězil opoziční kandidát strany Kuomintang (KTM) Ma Jing-ťiou. Podle oficiálních výsledků získal 58,45 procent hlasů. Jeho soupeř Frank Sia již svou porážku uznal.
Nový prezident je znám poměrně smířlivým postojem k Číně, která Tchaj-wan považuje za svou provincii. Pozorovatelé proto očekávají, že Tchaj-wan v budoucnu prohloubí přinejmenším obchodní vztahy s Čínou.
Na Harvardu vystudovaný právník Ma Jing-ťiou před volbami sliboval zavedení společného trhu s Čínou ve snaze podpořit ekonomiku, která v poslední době stagnuje. Vztahy mezi Tchaj-wanem a Čínou zůstávají po léta napjaté.
Jako nezávislý stát uznává Tchaj-wan jen několik zemí. Z evropských států v současnosti pouze Vatikán.
Pokud by Tchaj-wan oficiálně vyhlásil nezávislost, je Čína připravena vojensky zasáhnout. Na své straně tchajwanské úžiny udržuje podle zpráv 400 tisíc vojáků a více než 1000 raket. Ihned po svém zvolení nový tchajwanský prezident vyzval Čínu, aby vojska a rakety stáhla.
Tématem voleb byl i Tibet
Před volbami prezidentští kandidáti často debatovali mimo jiné o situaci v Tibetu, další čínské provincii, která usiluje o širší autonomii či samostatnost na Číně. Během protestů proti čínské nadvládě v Tibetu během posledních dvou týdnů zahynuly desítky lidí.
Čínské represe v Tibetu odsoudily všechny hlavní tchaj-wanské politické strany.
Podle právě zvoleného prezidenta Ma Jing-ťioua však srovnávat situaci v obou oblastech nemá smysl. "Tibet je pod vládou Číny a Tchaj-wan není," prohlásil Ma.
Čtěte také: Je Tibet předzvěstí naší budoucnosti? ptají se Tchajwanci