Tanker, který Írán dva měsíce zadržoval, míří do Perského zálivu

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 9. 2019 13:17
Tanker Stena Impero, který Írán zadržoval od července, pluje z íránských vod do Perského zálivu. Oznámily to v pátek úřady v íránském přístavu Bandar Abbás, kde plavidlo kotvilo. Jeho zadržení souviselo s napětím v Perském zálivu, které trvá několik týdnů. Íránci tvrdí, že posádka porušila pravidla námořní plavby, což ale švédský majitel lodi odmítá. Stena Impero pluje pod britskou vlajkou.
Britský tanker Stena Impero.
Britský tanker Stena Impero. | Foto: Reuters

Írán zatím ponechal otevřené soudní řízení za porušení pravidel námořní dopravy. Íránci loď zadrželi čtrnáct dní poté, kdy byl íránský tanker Grace 1 zastaven v Gibraltaru kvůli tomu, že vezl v rozporu s evropskými protisyrskými sankcemi ropu do Sýrie. Londýn považoval konflikt kolem plavidla Stena Impero za odvetu za dění na Gibraltaru, který je britským zámořským územím.

Loď Stena Impero z přístavu vyplula v devět hodin místního času (7:30 SELČ) a později vplula do mezinárodních vod. Erik Hanell, ředitel švédské firmy Stena Bulk, jíž loď patří, řekl, že celá posádka je v pořádku a vládne v ní dobrá nálada. Námořníci mají mít v Dubaji zdravotní prohlídku. V dobrém stavu je podle Hanella zřejmě také loď.

"Provoz těchto plavidel stojí denně 20 tisíc dolarů (473 tisíc korun). Peníze jsou samozřejmě důležité, ale prvořadá je posádka," sdělil. Stena Bulk už o situaci vyrozuměla rodiny námořníků a připravuje repatriaci posádky, kterou tvořili lidé z Indie, Ruska, Litvy a Filipín.

Írán oznámil tento týden, že loď je volná, avšak vyplula až nyní. Na palubě byla původně 23členná posádka. Írán sedm námořníků na začátku září propustil.

Britský ministr zahraničí Dominic Raab v pátek obvinil Teherán, že zadržením tankeru narušil svobodu námořní plavby. Tanker byl podle něj zadržen protiprávně v rámci "snahy o narušení svobodné plavby". Ministr dodal, že Londýn spolupracuje se svými partnery na ochraně lodní dopravy a dodržování mezinárodního práva.

Íránci tvrdí, že tanker narazil do rybářské lodě, nereagoval na tísňové volání a vypnul komunikační zařízení.

Na propuštění Stena Imepro se čekalo od 18. srpna, kdy z Gibraltaru mohla odplout íránská Grace 1, přejmenovaná na Adrian Darya 1. Plavidlo navzdory íránskému slibu, že náklad nebude dodán Sýrii, nakonec k Sýrii zamířilo a 8. září Teherán oznámil, že náklad byl prodán. Plavidlo zakotvilo u syrského Tartúsu.

Stena Impero, dlouhá 183 metrů, podle údajů poskytovatele přehledu o námořním provozu MarineTraffic udala jako svou příští destinaci přístav v Dubaji. Má před sebou trasu 250 kilometrů a podle agentury Reuters by tanker mohl být v cíli za půl dne, pokud popluje běžnou rychlostí.

Podívejte se na video k zadrženému tankeru Stena Impero:

Video: Reuters
 

Právě se děje

před 36 minutami

Bohemians se utkají s Pardubicemi v sobotu a s Jabloncem v úterý

Odložený duel 9. kola první fotbalové ligy mezi Jabloncem a Bohemians 1905 se odehraje v úterý 8. prosince od 17:00. Zápas 10. kola proti Pardubicím pak Pražané nesehrají tento pátek, ale o den později od 14:00. Informovala o tom Ligová fotbalová asociace (LFA), která řídí první a druhou ligu.

Další zprávy