Taková chyba se neodpouští. Ukrajinský dron využil zaváhání posádky "želvího tanku"

lis lis
10. 6. 2024 11:00
Ukrajinské ministerstvo obrany zveřejnilo v uplynulých dnech video, na kterém dron s výbušninou vyhodil do povětří ruský opancéřovaný tank. “Okupanti vyrobili ‚želví‘ tank, ale zapomněli zavřít poklop,“ uvedl k videu na sítích obranný resort napadené země.
Ukrajinský dron zaútočil na "želví tank". Rusové se dopustili zásadní chyby | Video: Twitter/Defense of Ukraine

Záběry, které dle Ukrajinců natočil bezpilotní letoun 93. mechanizované brigády, ukazuje kamikadze dron, který se řítí na ruský tank kdesi na frontové linii. Sebevražedný stroj uspěje a po jeho pádu tank vybuchne. Ukrajinci zabezpečený ruský tank zničili kvůli jeho otevřenému poklopu.

I další záběry, které v posledních měsících kolují na internetu, naznačují, že Rusko používá kolem svých tanků pevné kovové konstrukce připomínající krunýř. Snaží se tak chránit vozidla před údery ukrajinských kamikadze dronů, které se zaměřují na tanky a další obrněná vozidla podél frontové linie. Vozidlům s ochrannou klecí se přezdívá "želví tanky".

"Tyto stroje se objevily v několika částech Ukrajiny, včetně severovýchodní Charkovské oblasti, kde ruské síly minulý měsíc zahájily novou ofenzivu z pohraniční Belgorodské oblasti," uvedl pro server Newsweek odborník na lehké zbraně Matthew Moss.

Přelomová zbraň pro Ukrajinu. Tohle bych nečekal, popsal její drtivé výsledky expert (článek k videu zde)

Bezpečnostní analytik Milan Mikulecký popisuje, jak fungují FPV drony | Video: Martin Krepindl
 

Právě se děje

Další zprávy