reklama
 
 

Tajfun na Filipínách: Nejméně 55 mrtvých

2. 10. 2011
Foto: Reuters
Tajfun se už přesunul nad Jihočínské moře

Manila - Nejméně 55 obětí si vyžádaly dva po sobě následující tajfuny, které zasáhly Filipíny. Podle oficiálních údajů si Nalgae vyžádal tři oběti, po Nesatu je potvrzeno 52 mrtvých. Další lidé se ale pohřešují.

Záchranáři se snaží dostat ke stovkám lidí v provincii Bulacan na severu Filipín, které vzedmutá voda uvěznila na střechách jejich domů. Podle agentury AP tu přežívají někteří bez jídla, pitné vody a dalších základních životních potřeb už čtyři dny.

Záchranáři na nafukovacích člunech se k nim nemohou dostat, protože uličky jsou příliš úzké. V neděli se do akce zapojí dva vojenské vrtulníky, které budou lidem shazovat jídlo a vodu.

Tajfun Nalgae udeřil na pobřeží provincie Isabela na severovýchodě Filipín v sobotu a pak se přehnal přes hornatý sever hlavního ostrova Luzon a přes zemědělské roviny. Ty byly stále nasáklé deštěm z předchozího tajfunu Nesat.

Prudký vítr doprovázející tajfun vyvolal sesuv půdy v severofilipínské provincii Bontoc. Velké balvany se valily dolů ze svahu hory a zasáhly projíždějící dodávku na silnici pod ní. Jeden člověk zahynul a další byl zraněn.

V severofilipínské provincii Tarlac smetla voda strýce se dvěma synovci prchajícími do bezpečí z vesnice zaplavované povodněmi. Jedno z dětí už bylo nalezeno mrtvé, jeho bratr a strýc jsou na seznamu pohřešovaných. Další muž se utopil v sousední vesnici.

Tajfun Nalgae se v neděli přesunul dál nad Jihočínským mořem a míří k jižní Číně - vítr dosahuje rychlosti 130 kilometrů v hodině a v nárazech až 160 km.

Pokračující monzunové deště, četné tajfuny a bouře si za poslední čtyři měsíce v jižní a jihovýchodní Asii vyžádaly více než 600 mrtvých nebo pohřešovaných lidí. Jen v Indii jsou škody odhadovány na miliardu dolarů.

 

autor: ČTK | 2. 10. 2011

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama