Tajfun Dželawat: 100 zraněných, statisíce bez proudu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
30. 9. 2012 11:25
Nad japonskou Okinawou dosáhl rychlosti 165 kilometrů, teď míří k severním ostrovům
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Tokio - Už více než 100 zraněných si od soboty vyžádal tajfun Dželawat při přechodu přes japonský ostrov Okinawa. Přes 270.000 domácností tam zůstalo bez proudu a vichr se nyní blíží k pobřeží dalších japonských ostrovů severně od Okinawy.

Podle meteorologické služby dosahoval vichr nad Okinawou rychlosti 165 kilometrů v hodině a je srovnatelný s hurikánem 3. kategorie. Převracel automobily, ale na síle by mohl poněkud ztratit, jakmile se dostane nad chladnější vody.

Dnes odpoledne místního času byl střed bouře asi 60 kilometrů od pobřežní prefektury Wakajama na ostrově Honšú. Očekává se, že večer místního času bude poblíž hlavního města.

Na tichomořském pobřeží Japonska v oblasti prefektury Tokio by se mohly vytvořit až desetimetrové vlny a v příštích 24 hodinách se očekává až 40 centimetrů srážek. Na pobřeží v okolí metropole byla přerušena vlaková doprava a zrušeno zhruba 300 letů.

Dželawat pustoší Japonsko čtrnáct dní poté, co Okinawu zasáhla bouře Sanba, která byla ještě silnější. Postupovala na západ. V Jižní Koreji pak zabila dva lidi a napáchala velké materiální škody. Budovy na Okinawě jsou budovány tak, aby pravidelným vichřicím odolaly.

 

 

Právě se děje

před 38 minutami

Útočník na severu Tuniska ubodal Francouze, pak zranil vojáka

Útočník na severu Tuniska zabil nožem francouzského občana, který byl v zemi na návštěvě u příbuzných, a zranil jednoho tuniského vojáka. S odkazem na ministerstvo vnitra o tom informovala tuniská agentura TAP. Osmadvacetiletý pachatel je na útěku, policie však zná jeho identitu. Motiv útoku je zatím nejasný. V posledních letech na bezpečnostní složky i zahraniční turisty v Tunisku často útočili islamističtí ozbrojenci, připomíná agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy