reklama
 
 

Tajfun Dželawat: 100 zraněných, statisíce bez proudu

30. 9. 2012 11:25
Nad japonskou Okinawou dosáhl rychlosti 165 kilometrů, teď míří k severním ostrovům

Tokio - Už více než 100 zraněných si od soboty vyžádal tajfun Dželawat při přechodu přes japonský ostrov Okinawa. Přes 270.000 domácností tam zůstalo bez proudu a vichr se nyní blíží k pobřeží dalších japonských ostrovů severně od Okinawy.

Podle meteorologické služby dosahoval vichr nad Okinawou rychlosti 165 kilometrů v hodině a je srovnatelný s hurikánem 3. kategorie. Převracel automobily, ale na síle by mohl poněkud ztratit, jakmile se dostane nad chladnější vody.

Dnes odpoledne místního času byl střed bouře asi 60 kilometrů od pobřežní prefektury Wakajama na ostrově Honšú. Očekává se, že večer místního času bude poblíž hlavního města.

Na tichomořském pobřeží Japonska v oblasti prefektury Tokio by se mohly vytvořit až desetimetrové vlny a v příštích 24 hodinách se očekává až 40 centimetrů srážek. Na pobřeží v okolí metropole byla přerušena vlaková doprava a zrušeno zhruba 300 letů.

Dželawat pustoší Japonsko čtrnáct dní poté, co Okinawu zasáhla bouře Sanba, která byla ještě silnější. Postupovala na západ. V Jižní Koreji pak zabila dva lidi a napáchala velké materiální škody. Budovy na Okinawě jsou budovány tak, aby pravidelným vichřicím odolaly.

 

autoři: Zahraničí, ČTK | 30. 9. 2012 11:25

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama