Teorie o tom, že byl Napoleon zavražděn, se v hojné míře objevily po roce 1961, když analýza objevila v ústřižku Napoleonových vlasů zvýšené množství arzeniku.
Napoleon zemřel ve věku 52 let ve vyhnanství na ostrově Svatá Helena, kam byl vykázán po porážce v bitvě u Waterloo v roce 1815.
Šlo o rakovinu
Nejnovější rozbor pitvy provedené v roce 1821 těsně po jeho smrti ovšem dochází k závěru, že příčina smrti uvedená v pitevní zprávě byla správná - rakovina žaludku. Pitva objevila nádor v žaludku dlouhý deset centimetrů.
Napoleon a ČR
- Válčit u Slavkova? Čtenáři řekli ano
- Napoleon se vrátí do Mikulova
- Slavkovský zámek připomene Napoleona
Při srovnání s moderními případy se hlavní autor analytické studie doktor Robert Genta z Texaské univerzity spolu s mezinárodním týmem vědců domnívá, že tak rozsáhlý novotvar nemohl být nezhoubným žaludečním vředem.
"Nikdy jsem neviděl tak velký nádor, který by nebyl rakovinný," říká profesor patologie a interní medicíny Genta.
Nádor nebyl léčitelný
Další analýzy stanovily, že Napoleonův nádor dosáhl takových rozměrů, že by prakticky nebyl léčitelný ani moderními prostředky. Lidé se srovnatelným nádorem v současnosti obvykle do roka umírají.
Další historické zdroje uvádějí, že zavalitý Napoleon během posledních několika měsíců života zhubl o osm kilogramů, což je další známka rakoviny žaludku.
Jeho žaludek také obsahoval tmavý materiál podobný kávové usazenině - výmluvnou známku krvácení do zažívacího traktu. Rozsáhlé krvácení mohlo být bezprostřední příčinou císařovy smrti, soudí Genta a jeho kolegové.