Ženeva/Damašek - Sever Iráku čelí exodu syrských uprchlíků. Organizace spojených národů (OSN) informovala, že od čtvrtka přešlo hranice 29 000 Syřanů.
"Jde o obrovský pohyb lidí," řekl agentuře Reuters Dan McNorton, mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).
Civilisté podle něj opouštějí především města na severu země, o něž se svádějí těžké boje. Zřejmě nejdramatičtější situace panuje v Aleppu, které ovládá protiasadovská opozice.
Odchod Syřanů na sever Iráku, jenž obývají převážně Kurdové, podle McNortona usnadnila výstavba nového pontonového mostu.
Povstalci bojují s režimem prezidenta Bašára Asada už od března 2011. Konflikt si doposud vyžádal na 100 000 mrtvých, své domovy opustily miliony lidí. Jen okolní země evidují na 1,9 milionu syrských uprchlíků.
OSN už v půli července upozornila, že situace připomíná dění v africké Rwandě v roce 1994. Tam před lety lidé prchali před radikálními Huty, kteří během 100 dní zmasakrovali na 800 000 menšinových Tutsiů a i desetitisíce umírněných Hutů. Celkem ze země prchly dva miliony lidí.