reklama
 
 

Syrské vládní síly překročily Eufrat. K úplnému obklíčení islamistů zbývá dobýt několik vesnic

18. 9. 2017 18:25
Překročením řeky Eufrat se syrské vládní síly s podporou ruského letectva přiblížily k obklíčení bojovníků Islámského státu ve městě Dajr az-Zaur. Syrská armáda se zároveň přiblížila k zóně, kde operují arabsko-kurdské milice Syrské demokratické síly (SDF).

Damašek - Syrské vládní síly podporované ruským letectvem v pondělí překročily řeku Eufrat a pokračují v postupu, který by jim měl umožnit zcela obklíčit bojovníky teroristické organizace Islámský stát (IS) ve městě Dajr az-Zaur. Podle agentur o tom informovalo ruské ministerstvo obrany.

Islamisté jsou v Dajr az-Zauru již sevřeni ze severu, západu a jihu. Tím, že se syrské armádě a jejím spojencům podařilo překročit Eufrat, který tvoří východní hranici správního střediska stejnojmenné provincie, se kruh obklíčení pomalu uzavírá.

"Úderné oddíly syrské armády vytlačily bojovníky IS z řady vesnic na východním břehu Eufratu a pokračují v postupu východním směrem, čímž rozšiřují nástupní prostor (pro útok)," uvedlo podle agentury TASS ruské ministerstvo obrany ve svém prohlášení k vývoji na této východosyrské frontě.

Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), citované agenturou AFP, je pro džihádisty únik přes Eufrat velmi obtížný kvůli ruským a syrským bojovým letounům, které útočí na každého, kdo se pokusí přes řeku dostat.

SOHR rovněž uvedla, že k úplnému obklíčení oddílů IS v Dajr az-Zauru musí režim ještě dobýt několik vesnic východně od Eufratu.

Překročením Eufratu se syrská armáda přiblížila k zóně, kde operují Syrské demokratické síly (SDF), což jsou arabsko-kurdské milice, které ze vzduchu podporují Američané.

SDF uvádějí, že své operace s režimem ani s jeho ruským spojencem nekoordinují, nicméně podle mezinárodní koalice existuje určitá dělící linie, která má za cíl zabránit konfliktům mezi různými aktéry působícími v této zóně.

V sobotu však SDF obvinily ruské a syrské letectvo z bombardování oblasti severovýchodně od Dajr az-Zauru, kde jsou aktivní oddíly SDF. Moskva to důrazně popřela.

autor: ČTK | 18. 9. 2017 18:25

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama