Damašek - Arabsko-kurdské síly v Sýrii, které mají podporu západních spojenců v čele s USA, oznámily ofenzívu na město Rakka, které je jednou z hlavních bašt Islámského státu. Sdělilo to vedení opozičních Demokratických sil Sýrie (SDF), které v Sýrii bojují proti džihádistům i vládním jednotkám.
"Velká bitva za osvobození města Rakka a jeho provincie začala," řekla na tiskové konferenci ve města Ajn Ísa asi 50 kilometrů severně od Rakky mluvčí SDF. V prohlášeni upřesnila, že ofenzíva se jmenuje Hněv Eufratu. Podle ní budou podporovat SDF letecké útoky koalice vedené Spojenými státy.
První probíhající operace mají izolovat město Rakka od zbytku země a připravit samotný útok, řekl nejmenovaný americký představitel agentuře AFP. Řekl, že SDF jsou nejschopnějším partnerem Washingtonu pro provedení této operace. Zdůraznil, že je důležité zapojit do operace místní bojovníky.
"Demokratické sily Sýrie se definitivním způsobem dohodly s mezinárodní koalicí (vedené Washingtonem), že v ofenzívě nebudou mít žádnou roli Turci," upřesnil další představitel SDF. Páteří SDF jsou kurdské milice YPG, které sousední Turecko považuje za teroristickou organizaci.
K útoku vyzvala i Francie
K útoku na Rakka již krátce předtím vyzvala mezinárodní koalici v čele s USA i Francie. A to již za nyní probíhajícího útoku na bojovníky IS v iráckém Mosulu, řekl francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian.
"Myslím, že je to potřeba," řekl ministr k útoku na Rakku ministr. Ofenzíva by se neměla odkládat, protože bitva o Mosul bude složitá a dlouhá, protože ozbrojenci IS se tam ukrývají za civilní obyvatelstvo, dodal.
Francie je druhým největším přispěvatelem do působení koalice, která především leteckým bombardováním pozic islamistů pomáhá místním pozemním silám vytlačovat IS z míst, která v posledních letech obsadil.
V říjnu velitel amerických vojenských operací proti IS generál Stephen Townsend oznámil, že součástí útoku na město Rakka budou i syrské kurdské milice YPG. USA považují kurdské milice za spojence v boji proti IS. Podle Turecka jde ale o teroristickou organizaci, neboť udržují kontakty se Stranou kurdských pracujících (PKK), organizací tureckých Kurdů, která bojuje proti ústřední vládě v Ankaře.
V Mosulu se postupuje pomalu
Rakka je jedním ze dvou hlavních středisek IS. Druhým je severoirácký Mosul, proti kterému vedou už několik týdnů pozemní ofenzivu irácké a kurdské síly.
Irácké speciální síly v neděli dál zajišťovaly dobyté čtvrti Mosulu a postupovaly k hustěji obydleným oblastem. Jejich postup se ale zpomalil, protože v těchto oblastech džihádisté budují své pozice mezi civilisty a vojáci již nemohou počítat s podporou letectva.
"Je tam mnoho civilistů a my se snažíme je ochránit. Je to jedna z dosud nejtěžších bitev," řekl agentuře AP jeden z velitelů irácké armády.