Syrská vláda popřela obvinění Pentagonu, že by v bojích použila chemické zbraně. Je to lež, tvrdí

ČTK ČTK
3. 2. 2018 20:04
Vláda syrského prezidenta Bašára Asada odmítá páteční obvinění Spojených států, že v bojích použila chemické zbraně. Syrská státní agentura SANA citovala zdroj z ministerstva zahraničí, který tvrzení Washingtonu označil za lež.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Damašek - Americký ministr obrany James Mattis v pátek v rozhovoru s novináři řekl, že syrská vláda opakovaně použila jako zbraň chlor.

"Více nás ale znepokojuje možnost, že nedávno byl použit (nervový plyn) sarin," dodal šéf Pentagonu. Zdůraznil ale, že Washington pro to zatím nemá důkazy, a neuvedl ani další podrobnosti. Podle opoziční koalice Syrská národní rada (SNC) byly chemické zbraně nasazeny ve východní Ghútě.

Region, ve kterém žije asi 400 tisíc lidí, je poslední oblastí v blízkosti metropole Damašku pod kontrolou opozičních sil. Vládní jednotky ho obléhají od roku 2013 a armáda prezidenta Asada toto území pravidelně bombarduje.

"Ministerstvo zahraničí odsuzuje falešná obvinění Spojených států, podle nichž se syrská vláda uchýlila k použití chemických zbraní ve východní Ghútě," napsala agentura SANA.

Nejmenovaní vysoce postavení američtí vládní činitelé podle agentur Reuters a AP ve čtvrtek uvedli, že administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa je připravena znovu zaútočit na syrské vládní síly, pokud bude nutné je odradit od používání chemických zbraní.

Syrská armáda i vláda ale dlouhodobě odmítají, že by v konfliktu kdy nasadily chlor nebo jiné chemické látky. Podle společné vyšetřovací komise OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) nicméně syrská vláda v posledních dvou letech sarin a chlor několikrát opravdu použila. 

VIDEO: Chemický útok vládních jednotek v Sýrii. 

Skupina viděla lidi ležící na zemi, rodiny křičely o pomoc, oběti začaly omdlévat, u pusy se jim tvořila pěna, říká šéf Bílých přileb v Aleppu | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy