Damašek – Syrská armáda druhý den po sobě zaútočila na pozice rebelů na západě země.
Opět s leteckou podporou Ruska, tentokrát nasadila i rakety země-země. Bojuje se o strategicky důležitou planinu Sahl al-Gháb. Letos nad ní režim Bašára Asada ztratil kontrolu. V ohrožení se tak ocitlo pobřeží Středozemního moře, dosud pevně držené armádou.
Generální štáb syrské armády oznámil, že jde o "velký útok, který má osvobodit města a vesnice dlouho trpící pod terorismem". Asadova vláda označuje všechny ozbrojené povstalce za teroristy.
Potvrzují se tak domněnky, že cílem ruské intervence je v první řadě zmírnit hrozbu pro Asada, jehož síly se po velkých územních ztrátách ocitly v kritickém postavení. Místopředseda zahraničního výboru Rady federace Andrej Klimov řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz, že Rusko "přišlo za pět minut dvanáct".
Povstalcům se v provincii Hamá podařilo sestřelit vrtulník, ale zatím není jasné, zda byl syrský, nebo ruský.
Ve středu vojáci zaútočili na rebely i v severněji položené provincii Idlíb. Podle skupiny syrských exulantů, kteří v Londýně s pomocí rozsáhlých místních zdrojů monitorují syrské boje, zahynulo třináct příslušníků armády a šest povstalců. Místní novinář Ibrahím Šamalí řekl, že se vojáci pokusili dobýt pět vesnic severně od města Hamá.
Na severozápadě Sýrie stojí proti Asadově armádě a ruskému letectvu koalice různých skupin, nazvaná Armáda vítězství (Džajše Fatah). Zahrnuje i Frontu an-Nusrá, která se hlásí k Al-Káidě.
Ministři obrany NATO se dnes scházejí v Bruselu, aby se poradili, jak reagovat na více než týden trvající ruské nálety. Generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg ráno vyzval Rusko, aby přestalo podporovat Asadův režim a bombardovalo hlavně Islámský stát (IS).
V oblastech, kde začala ofenzíva armády a ruského letectva, bojovníci IS nejsou.
Podle Pentagonu Rusko posílá do Sýrie stále více tanků, raketometů a děl. "Odpovídá to předpokladu, že se Rusové zaměří na podporu syrských pozemních ofenzív," uvedl mluvčí amerického ministra obrany Jeff Davis.