Londýn - Násilí v Sýrii pokračuje, přestože prezident Bašár Asad přijal mírový plán zmocněnce OSN a Ligy arabských států Kofiho Annana.
Ten předpokládá především okamžité příměří mezi konfliktními stranami a stažení armádních jednotek a těžkých zbraní z obydlených oblastí.
Syrská armáda nicméně zintenzívnila své operace proti povstalcům a podle zpráv aktivistů pokračovala v odstřelování a obléhání jejich bašt na jihu i v centru země. V provinciích Idlib a Dará bylo zabito údajně nejméně devět osob.
Na Asada se ostatně valí kritika ze všech stran. Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová mu dokonce hrozí soudem.
Podle ní může za to, že syrské úřady záměrně a systematicky trýzní děti.
"Stovky dětí jsou vězněny a mučeny... je to hrozné. Děti postřelené do kolena, držené společně s dospělými ve skutečně nelidských podmínkách a bez možnosti ošetření svých zranění. Jsou zadržovány jako rukojmí či zdroje informací," tvrdí Pillayová.
Pillayová je přesvědčena, že prezident Asad má možnost okamžitě ukončit věznění a zabíjení civilistů, a to pouhým rozkazem vládním silám. Je podle ní dost důkazů o tom, že mnohé násilnosti ze strany bezpečnostních sil se děly se souhlasem vedení země.
"Lidé jako Asad proto jednou budou muset čelit justici," zdůraznila komisařka OSN.
Přes rok trvající nepokoje v Sýrii a jejich potlačování silami režimu v Damašku si podle údajů OSN vyžádaly už na 9000 mrtvých. Syrská opozice hovoří dokonce o 10 tisících obětech, především z řad civilistů.
Damašek viní z nepokojů teroristické živly a nehodlá ustoupit, slibuje však některé reformy. Syrská opozice ale trvá na odstoupení prezidenta Asada.