Damašek - Sýrie důrazně odmítla nedělní výzvu Ligy arabských států (LAS).
Její představitelé v neděli v katarském Dauhá navrhli, aby prezident Bašár Asad odstoupil. Výměnou za předání moci se mu mělo dostat bezpečného odchodu ze země.
Mluvčí ministerstva zahraničí Džihád Makdisí ovšem něco takového označil za "vměšování do vnitřních záležitostí".
Novináře zároveň ujišťoval, že režim proti civilistům nepoužije chemické zbraně, jimiž disponuje. "Armáda je pečlivě střeží," prohlásil s tím, že k jejich nasazení by Sýrie přistoupila pouze v případě útoku zvenčí.
Konec bojů v nedohlednu
V zemi mezitím pokračují těžké boje armády s povstalci. Vojákům se podařilo vzbouřence vytlačit z damašských čtvrtí Barzí a Mazza. Tam ale bylo dle opozice zavražděno asi 30 neozbrojených mužů za to, že údajně opozici pomáhali.
Válka bez příkras:
Jejich těla byla shromážděna v Mustafově mešitě. Většina z nich nesla stopy po střelných ranách, jeden z mužů jich měl v těle 18. Tři měli ruce spoutané za zády a někteří byli v pyžamech. Několik mrtvých mělo dle opozice zlomené nohy nebo jim chyběli prsty.
Bojuje se i v Halabu, odkud do světa zamířily záběry bojovníků, kteří se radují a modlí u zničeného tanku.
EU zpřísňuje sankce
Ministři zahraničí evropské sedmadvacítky se mezitím na pondělním summitu dohodli na dalším zvýšení tlaku na Asadův režim. Embargo na vývoz zbraní do Sýrie se rozšíří na povinnost prohledávat veškeré letouny a plavidla mířící do Sýrie, na jejichž palubě by zbraně mohly být.
Po jednání ministrů zahraničí o tom informovala šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová. "Je důležité, abychom sankce udrželi a pokračovali v politickém dialogu," řekla Asthonová serveru euronews.com.
Britský šéf diplomacie William Hague vyjádřil "zklamání a zděšení" z postojů Číny a Ruska, které nepřestávají vetovat zpřísnění sankcí OSN. "Myslím, že události z víkendu, tedy nárůst obětí a šíření násilí do dalších částí Sýrie ukazují, jak nezbytná (nová) rezoluce OSN byla," prohlásil Hague.