Syrského prezidenta Asada opustilo už 24 generálů

ČTK ČTK
21. 7. 2012 16:46
Boje probíhají i v dřívějších baštách vládnoucího režimu
Svobodná syrská armáda
Svobodná syrská armáda | Foto: Reuters

Damašek - Do Turecka prchli další dva syrští generálové, takže dle opozice je mezi zběhy v Turecku již čtyřiadvacet generálů.

Jeden z nich varoval před chemickými útoky, k nimž se může uchýlit režim prezidenta Bašára Asada.

Syrský velvyslanec při OSN Bašár Džafarí přitom ve čtvrtek prohlásil, že je nikdo nechce použít.

Těžké boje jsou již druhým dnem hlášeny ze severosyrského města Halab. Za minulé dva dny v Sýrii zahynulo podle opozice 550 lidí, mezi nimiž je přes 50 vojáků.

Bašty vlády v plamenech

Obchodní středisko Halab patřilo stejně jako metropole Damašek donedávna k nedotknutelným baštám syrské vlády. Od minulé neděle se ale tvrdě bojuje v Damašku a v posledních dnech se podle opozice fronta otevřela také v Halabu.

Svědci tvrdí, že je tam slyšet palba těžkých zbraní. Na straně opozice prý bojuje několik desítek členů Syrské svobodné armády. Nejtěžší boje jsou hlášeny z halabského centra.

V Damašku se situace v noci na dnešek poněkud zklidnila, ale armáda se snaží získat pod kontrolu nad čtvrtěmi dobytými opozicí. V ulicích je prý vidět opoziční bojovníky vyzbrojené lehkými zbraněmi. Útočí na silniční hlídky a na policejní stanice. Centrum města bylo ale v noci klidné.

Desetitisíce uprchlíků

Opozice tvrdí, že páteční boje si vyžádaly v celé zemi 240 mrtvých a že bilance bojů od čtvrtka dosáhla 550 obětí.

Jeden z jejích zástupců řekl, že režimem otřásl středeční atentát na bezpečnostní špičky, který si vyžádal smrt čtyř vysoce postavených Syřanů. Armáda se prý ale začala přeskupovat a bojovou sílu rozhodně neztratila.

Z Damašku i Halabu začali prchat civilisté. Do Libanonu údajně v minulých dvou dnech dorazilo na třicet tisíc Syřanů. Někteří z nich si pronajímají byty, další se s rodinami ubytovávají v hotelích nižší kategorie. Další uprchlíci jsou v Turecku a Jordánsku.

Do Turecka prchají armádní dezertéři, mezi nimi je už údajně 24 generálů. Poslední z nich byl ve skupině deseti lidí, která přešla hranici v noci na dnešek.

Použije režim chemické zbraně?

Generál Mustafá Šajch, který je v Turecku od ledna, řekl agentuře Reuters, že armáda začala po středečním atentátu na bezpečnostní představitele přemísťovat chemické zbraně a chce je zřejmě využít k odvetě. "Začali s nimi manipulovat a distribuují je vojákům. Odvážejí je ze skladišť na nová místa. Chtějí zemi spálit. Režim nepadne, dokud neprolije moře krve," řekl Šajch.

Na to, že se chemické zbraně mohou dostat do nepovolaných rukou, tento týden upozornily i USA a Izrael. Podle západních rozvědek, které také hlásí manipulaci s chemickými zbraněmi, není jasné, zda jde o přípravu útočné akce nebo o snahu dostat tento materiál do bezpečí.

Izrael je připraven v případě potřeby vojensky zasáhnout, aby zabránil tomu, aby se chemické zbraně dostaly k rukám Asadova spojence v Libanonu, jímž je strana Hizballáh.

Generál Šajch uprchl ze svého postu v severní Sýrii. Domnívá se, že se v příštích dnech zintenzivní boje v Damašku a Halabu.

"Přinese to bezprecedentní krveprolití a režim se uchýlí k nekonvenčním zbraním. Každá akce vyvolá ještě větší reakci," řekl.

 

Právě se děje

Další zprávy