reklama
 
 

Švýcaři v referendu zřejmě nezakážou muslimům minarety

18. 10. 2009 8:10
Hlasovat se bude 29.listopadu z iniciativy Švýcarské lidové strany

Bern - Švýcarsko je první evropskou zemí, která pořádá referendum, týkající se muslimské části populace. 29.listopadu Švýcaři rozhodnou o tom, zda si v jejich zemi muslimové budou moci k mešitám stavět minarety.

Referendum vyvolala Švýcarská lidová strana (SVP), vedená podnikatelem Ernstem Blocherem. Dlouhodobě zastává stanovisko, že v dnešním Švýcarsku žije už příliš mnoho přistěhovalců a alpská republika by se měla příchodu dalších bránit.

SVP je ale také jediná větší strana, která zákaz podporuje.

Přestože ve Švýcarsku - podobně jako v jiných evropských zemích - se o vlivu islámu a početné muslimské populace na budoucnost kontinentu velmi debatuje a často zaznívají obavy nebo dokonce strach, podle průzkumu zřejmě zákaz neprojde. 

Deník Tages-Anzeiger uvedl, že proti zákazu minaretů je 51 procent Švýcarů, zatímco jednoznačně pro jen 35 procent.

Ve Švýcarsku dnes žije přes 300 tisíc muslimů, většinou tureckého původu. Představují tak zhruba čtyři procenta obyvatel Švýcarska.

Mešit je v zemi více než stovka, ale jen několik má minarety. Podle analytiků jde Švýcarské lidové straně referendem spíše o symbolické gesto, znamenající, že další přistěhovalci a především muslimové nebudou ve Švýcarsku vítání.

SVP sklidila velkou kritiku za plakáty, které vylepuje před referendem. Na pozadí švýcarské Je na něm žena zahalená v burce mezi minarety, které vypadají jako rakety.

Federální výbor proti rasismu plakát označil za démonizaci muslimů, představitelé místních vláda v Basileji, Lausanne a na některých dalších místech nepovolily vylepování billboardu.

Vydavatelství Ringier, které vlastní řadu tištěných periodik i v České republice, odmítlo ve svých novinách a časopisech kresbu tisknout i jako placený inzerát.

SVP není ve vládě, je nejpopulárnější švýcarskou stranou. V loňských parlamentních volbách získala 29 procent hlasů, nejvíce ze všech.  V referendu o minaretech, které je vlastně referendem o postoji k islámu a muslimům, ale možná uspěje méně.

Řada Švýcaři považují zákaz minaretů buď za diskriminující nebo přinejmenším za kontraproduktivní.

"Toto není cesta, jak bojovat s náboženským extremismem. Naopak to spíše posílí fanatiky," prohlásila ministryně spravedlnosti Eveline Widmerová-Schlumpfová.

Předseda Švýcarské rady církví Thomas Wipf k tomu řekl agentuře Reuters: "Islám u mnoha vyvolává strach a nejistotu. O těchto věcech by se měla vést otevřená diskuse. Ale toto referendum dialog a diskusi spíše ztěžuje než by je podporovalo.

 

autor: Martin Novák | 18. 10. 2009 8:10

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama