Švýcaři slaví jubileum paktu bratří. Nebo i sester?

Blahoslav Hruška
1. 8. 2007 15:05
Oslavy na Rütli zastínil spor o účast prezidentky
Foto: Reuters

Bern - Rütli je nenápadná pětihektarová loučka nad Lucernským jezerem, kde podle legendy před sedmi sty lety Švýcarsko vzniklo. Oslavy jubilea ale zastínily tahanice o to, zda na slavnosti mohou mluvit také ženy.

Dva vůbec nejdůležitější posty v konfederaci přitom obsadily právě političky. Zatímco v rotačním systému prezidentského úřadu se v tomto roce dostalo na sociální demokratku Micheline Calmy-Reyovou, federální parlament vede liberálka Christine Egerszegi-Obristová.

Louka, kde se psaly dějiny
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Louka, kde se psaly dějiny

I když podle historiků stojí na počátku svazku lokálních kmenových vůdců tzv. spolkový dopis, tedy latinsky psaná úmluva o smíru z roku 1291, legenda upřednostňuje sněm na Rütli. Ten se podle kronik odehrál právě roku 1307, a to v listopadu. Švýcaři ale od roku 1994 slaví jediný celostátní svátek 1. srpna, a 700 let od polomytického svazku tří kantonů tak připadá právě na dnešek.

Ženy přitom získaly volební právo na celostátní úrovni až v roce 1971.

Nacionalističtí lidovci (SVP) Calmy-Reyovou nabádali, aby na oslavy spříseženství na Rütli raději nejezdila. Důvod? Hrozí ji prý vypískání od pravicových extremistů, s nímž se před dvěma lety potýkal její předchůdce Samuel Schmidt. Oslavy je proto nutné zrušit.

Prezidentka skutečně termín dnešní řeči oficiálně potvrdila až před deseti dny. "Už se těším," řekla novinářům v době, kdy už nikdo s její účastí na Rütli nepočítal.

Téměř současně pak několik soukromých firem oznámilo, že zaplatí masivní bezpečnostní opatření a oslavy se tak obejdou bez výtržností neonacistů.

Soc. dem. znovuobjevuje mýty

Podle expertů stojí ale za sporem o slavnosti něco jiného. Zejména kantonální lídři SVP totiž dávali najevo, že na Rütli tehdy bojovníci stvrdili pakt "národu bratří". O sestrách prý nebylo řeči.

Micheline Calmy-Reyová. Kromě sýra teď pléduje i za národní mýty.
Micheline Calmy-Reyová. Kromě sýra teď pléduje i za národní mýty. | Foto: www.agape.ch

Ve Švýcarsku tak došlo k převrácení tradičních názorů na využití historických mýtů v politice. Zatímco nacionalisté od oslav odrazovali, sociální demokracie, která měla k "táborům lidu" vždy rezervovaný vztah, jubileum na Rütli podporovala.

Podle politologů jde ale o promylenou strategii. Lidovci totiž sbírají na resentimentech silného a uzavřeného Švýcarska body a sociální demokraté chtějí přetáhnout část voličů právě znovuobjeveným mýtem budování středověké konfederace.

Pro většinu Švýcarů jsou ale tahanice kolem Rütli spíš důvodem k pousmání. Asi jako pro obyvatele Česka politická shromáždění na Řípu.

 

Právě se děje

Další zprávy