Představitelé církve zůstávají v této otázce i nadále rozděleni. Rozhodnout by se mělo příští rok.
Postoj k párům stejného pohlaví se ve světě liší a to nejen mezi jednotlivci, ale také církev od církve. Vždy je však toto kontroverzní téma předmětem diskuzí. Přestože podle některých je homosexuální styk v rozporu s jakoukoli vírou, nejen křesťanskou, jiní církevní představitelé dospěli k přesvědčení, že vývoj ve světě je určující, a tudíž i církev se musí přizpůsobit.
Jednotný postoj ke gayům neexistuje
Dnešní setkání dvacetičlenného výboru norské církve, v němž zasedlo také jedenáct biskupů, ukázalo na dlouhotrvající rozpory. V hlasování se deset ze členů výboru vyslovilo pro povolení a stejný počet byl proti svěcení homosexuálních kněží.
Biskup hlavního norského města Ole Christian Kvarme svěcení homosexuálních knězů odmítá. Podle jeho slov je vztah muže a ženy základem Bible a představuje základy lidské sexuální etiky. "Ježíšův soucit je základem křesťanského chování, ale jeho soucitu nelze zneužívat neetických chováním," prohlásil doslova. Jiní naopak považují Ježíšovo soucítění za vzor rovnosti a souhlasí s tím, aby gayové vysvěceni byli.
Rozhodne se příští rok
Po třech letech diskuzí se tak zdá, že o otázce se rozhodne až na generálním synodu v roce 2007. Ten však již dvakrát svěcení homosexuálních kněží zakázal. Ani to však dva norské kněze nepřesvědčilo, aby své partnery opustili.
Skandinávské země patří na světě k nejtolerantnějším. Ať už jde o vztah k ženám nebo homosexuálům. Švédská a dánská luteránská církev již před časem svěcení homosexuálních knězů povolila. #reklama