Uctívám Šaronovy zásluhy o Izrael, napsal Obama

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
Aktualizováno 12. 1. 2014 6:00
Po osmi letech v komatu zemřel v sobotu bývalý izraelský premiér Ariel Šaron.
Foto: Reuters

Tel Aviv - Od chvíle, kdy se svět dozvěděl o smrti vojevůdce a bývalého izraelského premiéra Ariela Šarona, přicházejí  kondolence. Hlavy států vzpomínají na někdejšího premiéra povětšinou jako na hrdinu a schopného státníka.

Bezprostředně po zprávě o Šaronově smrti zareagoval izraelský prezident Šimon Peres. Ten Šarona označil za „odvážného vojáka a státníka, a jednoho z největších obhájců Izraele." Současně byl pro něj někdejší premiér blízkým přítelem.

"Byl to skvělý bojovník a vojevůdce. Vzpomínka na Ariela Šarona navždy zůstane v srdci celého národa,"  připojil se i současný předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu.

Soustrast bývalému premiérovi vyjádřil v sobotu také americký prezident Barack Obama. "Jménem amerického lidu Michelle a já sdílíme svou nejhlubší soustrast s rodinou bývalého izraelského premiéra Ariela Šarona a lidem Izraele za ztrátu vůdce, který zasvětil svůj život Státu Izrael," kondoloval Obama.

"Znovu potvrzujeme náš neochvějný závazek bezpečnosti Izraele a naše uznání za trvalé přátelství mezi našimi oběma zeměmi a národy. Budeme i nadále usilovat o trvalý mír a bezpečnost pro obyvatele Izraele, včetně našeho závazku dosáhnout vzniku dvou států působících vedle sebe v míru a bezpečí. Ve chvíli, kdy se Izrael loučí s premiérem Šaronem, uctíváme společně s izraelským lidem jeho zásluhy za jeho zemi," dodal.

Šaronův pohřeb:

Zemřel Ariel Šaron
  • Pohřeb bývalého izraelského premiéra Ariela Šarona se uskuteční v pondělí odpoledne. Smutečního ceremoniálu, který mu bude přecházet, by se měla zúčastnit celá řada současných i bývalých světových politiků. Za Spojené státy účast již přislíbil viceprezident Joe Biden, Českou republiku zastoupí premiér Jiří Rusnok a ministr obrany Vlastimil Picek.
  • Šaron by měl být pohřben na svém venkovském sídle v Negevské poušti. V neděli bude jeho tělo vystaveno v budově izraelského parlamentu.
  • V pondělí před pohřbem se bude v budově Knesetu konat oficiální smuteční obřad. Delegaci Spojených států na něm povede Biden. Z Ruska se očekává účast ministra zahraničí Sergeje Lavrova, napsal izraelský deník Haaretz.
  • Podle Haaaretz se obřadu za Šarona nebude moci zúčastnit bývalý prezident USA George W. Bush, který vládl v době, kdy byl Šaron premiérem. Bush se omluvil s tím, že se musí starat o svou matku, bývalou americkou první dámu Barbaru Bushovou.

Vyjádření českého prezidenta Miloše Zemana k Šaronovu úmrtí tlumočil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček: "Byl to velký a statečný státník, který se nebál bojovat za svobodu svého národa," uvedl s tím, že prezident zašle kondolenci svému izraelskému protějšku.

Kondolence z Česka i Německa

Za Českou republiku zaslal svému izraelskému protějšku kondolenční dopis k úmrtí Ariela Šarona ministr zahraničních věcí v demisi Jan Kohout.

Reakce na smrt významné osobnosti světové politiky přišly i z dalších evrospkých zemí. Podle vyjádření britského premiéra Davida Camerona Izrael v Šaronovi ztratil „jednu z nejvýznamnějších postav" ve své historii.

„Po dlouhé vojenské kariéře se Šaron zhostil možnosti zvrátit situaci a vést dialog s Palestinci," přidává se i francouzský prezident Francois Hollande.

Vzpomínku Šaronovi věnovala také německá kancléřka Angela Merkelová. Označila jej za "vlastence, který má velké zásluhy o svou zemi." "Se svým odvážným rozhodnutím odsunout izraelské osadníky z pásma Gazy učinil historický krok na cestě k dohodě s Palestinci," reagovala Merkelová.

"Šaron byl hrdinou svého lidu, nejprve jako voják a pak jako státník," připojil se také generální tajemník OSN Pan Ki-mun. "Na Šarona se bude vzpomínat pro jeho politickou odvahu a odhodlání provést bolestivé a historické rozhodnutí o stažení izraelských osadníků a vojáků z pásma Gazy," dodal.

Putinova soustrast

Ruský prezident Vladimir Putin v soustrastném telegramu současnému premiéru Netanjahuovi napsal, že Rusko bude na Šarona vzpomínat jako na "důsledného zastánce rozvoje přátelských rusko-izraelských vztahů".

Šaron podle Putina významně osobně přispěl k upevnění vzájemně výhodné spolupráce. Jeho osobní vlastnosti a ochrana izraelských zájmů se těšily velké úctě mezi izraelskými občany a posílily i jeho autoritu na mezinárodní scéně.

"Ariel Šaron věnoval svůj život Izraeli, aby mu dal život, udržel jej a zachoval, a na konci své dlouhé kariéry vytvořil novou politickou stranu zaměřenou na mír a trvalou bezpečnost," vzpomněl na Šarona také bývalý prezident USA Bill Clinton s manželkou, bývalou ministryní zahraničí Hillary.

Odsudek z Hamasu

Ne všichni ale vyjadřují zármutek. Podle agentury Reuters na Šaronovu smrt okamžitě zareagovali například představitelé hnutí Hamás, které bojuje za zničení židovského státu.

"Stali jsme se jistější ve vítězství s odchodem  tohoto tyrana," řekl mluvčí Hamasu Sami Abu Zurhi.

"Naši lidé dnes cítí extrémní radost po smrti a odchodu tohoto zločince, jehož ruce byly potřísněné krví našich lidí a krví našich vůdců zde a v exilu," cituje Reuters ohlasy lidí v pásmu Gazy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy