Uctívám Šaronovy zásluhy o Izrael, napsal Obama

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
Aktualizováno 12. 1. 2014 6:00
Po osmi letech v komatu zemřel v sobotu bývalý izraelský premiér Ariel Šaron.
Foto: Reuters

Tel Aviv - Od chvíle, kdy se svět dozvěděl o smrti vojevůdce a bývalého izraelského premiéra Ariela Šarona, přicházejí  kondolence. Hlavy států vzpomínají na někdejšího premiéra povětšinou jako na hrdinu a schopného státníka.

Bezprostředně po zprávě o Šaronově smrti zareagoval izraelský prezident Šimon Peres. Ten Šarona označil za „odvážného vojáka a státníka, a jednoho z největších obhájců Izraele." Současně byl pro něj někdejší premiér blízkým přítelem.

"Byl to skvělý bojovník a vojevůdce. Vzpomínka na Ariela Šarona navždy zůstane v srdci celého národa,"  připojil se i současný předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu.

Soustrast bývalému premiérovi vyjádřil v sobotu také americký prezident Barack Obama. "Jménem amerického lidu Michelle a já sdílíme svou nejhlubší soustrast s rodinou bývalého izraelského premiéra Ariela Šarona a lidem Izraele za ztrátu vůdce, který zasvětil svůj život Státu Izrael," kondoloval Obama.

"Znovu potvrzujeme náš neochvějný závazek bezpečnosti Izraele a naše uznání za trvalé přátelství mezi našimi oběma zeměmi a národy. Budeme i nadále usilovat o trvalý mír a bezpečnost pro obyvatele Izraele, včetně našeho závazku dosáhnout vzniku dvou států působících vedle sebe v míru a bezpečí. Ve chvíli, kdy se Izrael loučí s premiérem Šaronem, uctíváme společně s izraelským lidem jeho zásluhy za jeho zemi," dodal.

Šaronův pohřeb:

Zemřel Ariel Šaron
  • Pohřeb bývalého izraelského premiéra Ariela Šarona se uskuteční v pondělí odpoledne. Smutečního ceremoniálu, který mu bude přecházet, by se měla zúčastnit celá řada současných i bývalých světových politiků. Za Spojené státy účast již přislíbil viceprezident Joe Biden, Českou republiku zastoupí premiér Jiří Rusnok a ministr obrany Vlastimil Picek.
  • Šaron by měl být pohřben na svém venkovském sídle v Negevské poušti. V neděli bude jeho tělo vystaveno v budově izraelského parlamentu.
  • V pondělí před pohřbem se bude v budově Knesetu konat oficiální smuteční obřad. Delegaci Spojených států na něm povede Biden. Z Ruska se očekává účast ministra zahraničí Sergeje Lavrova, napsal izraelský deník Haaretz.
  • Podle Haaaretz se obřadu za Šarona nebude moci zúčastnit bývalý prezident USA George W. Bush, který vládl v době, kdy byl Šaron premiérem. Bush se omluvil s tím, že se musí starat o svou matku, bývalou americkou první dámu Barbaru Bushovou.

Vyjádření českého prezidenta Miloše Zemana k Šaronovu úmrtí tlumočil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček: "Byl to velký a statečný státník, který se nebál bojovat za svobodu svého národa," uvedl s tím, že prezident zašle kondolenci svému izraelskému protějšku.

Kondolence z Česka i Německa

Za Českou republiku zaslal svému izraelskému protějšku kondolenční dopis k úmrtí Ariela Šarona ministr zahraničních věcí v demisi Jan Kohout.

Reakce na smrt významné osobnosti světové politiky přišly i z dalších evrospkých zemí. Podle vyjádření britského premiéra Davida Camerona Izrael v Šaronovi ztratil „jednu z nejvýznamnějších postav" ve své historii.

„Po dlouhé vojenské kariéře se Šaron zhostil možnosti zvrátit situaci a vést dialog s Palestinci," přidává se i francouzský prezident Francois Hollande.

Vzpomínku Šaronovi věnovala také německá kancléřka Angela Merkelová. Označila jej za "vlastence, který má velké zásluhy o svou zemi." "Se svým odvážným rozhodnutím odsunout izraelské osadníky z pásma Gazy učinil historický krok na cestě k dohodě s Palestinci," reagovala Merkelová.

"Šaron byl hrdinou svého lidu, nejprve jako voják a pak jako státník," připojil se také generální tajemník OSN Pan Ki-mun. "Na Šarona se bude vzpomínat pro jeho politickou odvahu a odhodlání provést bolestivé a historické rozhodnutí o stažení izraelských osadníků a vojáků z pásma Gazy," dodal.

Putinova soustrast

Ruský prezident Vladimir Putin v soustrastném telegramu současnému premiéru Netanjahuovi napsal, že Rusko bude na Šarona vzpomínat jako na "důsledného zastánce rozvoje přátelských rusko-izraelských vztahů".

Šaron podle Putina významně osobně přispěl k upevnění vzájemně výhodné spolupráce. Jeho osobní vlastnosti a ochrana izraelských zájmů se těšily velké úctě mezi izraelskými občany a posílily i jeho autoritu na mezinárodní scéně.

"Ariel Šaron věnoval svůj život Izraeli, aby mu dal život, udržel jej a zachoval, a na konci své dlouhé kariéry vytvořil novou politickou stranu zaměřenou na mír a trvalou bezpečnost," vzpomněl na Šarona také bývalý prezident USA Bill Clinton s manželkou, bývalou ministryní zahraničí Hillary.

Odsudek z Hamasu

Ne všichni ale vyjadřují zármutek. Podle agentury Reuters na Šaronovu smrt okamžitě zareagovali například představitelé hnutí Hamás, které bojuje za zničení židovského státu.

"Stali jsme se jistější ve vítězství s odchodem  tohoto tyrana," řekl mluvčí Hamasu Sami Abu Zurhi.

"Naši lidé dnes cítí extrémní radost po smrti a odchodu tohoto zločince, jehož ruce byly potřísněné krví našich lidí a krví našich vůdců zde a v exilu," cituje Reuters ohlasy lidí v pásmu Gazy.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Ingebritsen má z atletického HME double, vyhrál i trojku

Nor Jakob Ingebrigtsen po triumfu na 1500 metrů vyhrál na atletickém halovém mistrovství Evropy i závod na 3000 metrů. Dvacetiletému běžci se v Toruni povedl podobný double jako na venkovním ME 2018 v Berlíně, kde vyhrál závody na 1500 a 5000 metrů.

Díky zrychlení v závěru Ingebritsen vyhrál nejdelší halový závod v osobním rekordu 7:48,20. Na trojce obhájil titul z předloňského HME v Glasgow, kde na patnáctistovce nestačil na Poláka Marcina Lewandowského. Toho letos porazil.

Na halový evropský trůn v sedmiboji se vrátil nejlepší vícebojař současnosti Kévin Mayer. Devětadvacetiletý Francouz nasbíral 6392 bodů, čímž zaostal o 87 bodů za svým evropským rekordem z HME 2017 v Bělehradu. Španělský obhájce titulu Jorge Ureňa tentokrát získal stříbro (6158), bronz zůstal v Polsku zásluhou osobního rekordu Pawla Wiesiolka (6133).

Titul na 60 metrů překážek obhájila Nizozemka Nadine Visserová v nejlepším letošním světovém čase 7,77 sekundy. Zvítězila před britskými sestrami Cindy Semberovou (7,89) a Tiffany Porterovou (7,92). Třiatřicetiletá Porterová si pro medaili doběhla v roušce.

V dnešním finálovém programu se z českých atletů představí jen štafeta čtvrtkařů, která nastoupí ve složení Vít Müller, Pavel Maslák, Michal Desenský a Patrik Šorm.

Zdroj: ČTK
Další zprávy