Stav izraelského expremiéra Šarona se zhoršuje

ČTK ČTK
5. 1. 2014 12:52
Vyhlídky na zlepšení Šaronova zdravotního stavu jsou "ještě pesimističtěji než dříve".
Ariel Šaron na archivním snímku z 1. prosince 2005.
Ariel Šaron na archivním snímku z 1. prosince 2005. | Foto: Reuters

Tel Aviv - Zdravotní stav bývalého izraelského premiéra Ariela Šarona, který je po těžkém záchvatu mrtvice již osm let v kómatu, se během víkendu zhoršil. Ošetřující lékař Zeev Rotstein dnes na brífinku před nemocnicí novinářům řekl, že vyhlídky na zlepšení Šaronova zdravotního stavu vidí "ještě pesimističtěji než dříve". Šaron tak zůstává v bezprostředním ohrožení života.

"Nemohu říci, že jsem dnes ráno optimistický. Spíše jsem ještě více pesimistický, než jsem byl dosud," řekl Rotstein, jehož cituje server tamního listu The Jerusalem Post. Šaronovy životně důležité orgány podle lékařů pomalu selhávají. V pátek Rotstein na tiskové konferenci sdělil, že se domnívá, že expremiér je v posledních dnech svého života.

Šaron patří ke generaci zakladatelů židovského státu z roku 1948, dění na Blízkém východě pak dlouhá desetiletí ovlivňoval z vysokých politických nebo vojenských funkcí. Byl znám jako jestřáb a pilíř izraelské pravice, který ale dokázal své postoje a názory radikálně měnit. Naposledy se tak stalo v létě 2005, kdy prosadil jednostranné stažení izraelských vojáků a odchod osadníků z palestinského pásma Gazy.

Na podzim téhož roku se Šaron ostře rozešel s pravicovým blokem Likud a založil centristickou stranu Vpřed v naději na pokrok v jednání s Palestinci. V lednu 2006 ho ale postihla vážná mozková příhoda. Od té doby se nachází ve vegetativním stavu a je udržován při životě za pomoci přístrojů.

 

Právě se děje

Další zprávy