Stockholm - Švédsko dováží ve stále větším množství dost netradiční zboží. Odpadky. Hlavně z Norska, ale také z Velké Británie, Itálie, Pobaltí a má zájem i o dodávky z Balkánu.
Ne, není to nesmysl ani vtip. Švédové ve spalovnách odpadků produkují až pětinu tepla pro domy a na to, aby v tom mohli pokračovat, a dokonce jít ještě dál, nemají dost vlastního smetí.
Proto ho musejí dovážet. Ulevují tak zemím, kde třídění odpadu a jeho zpracování není na takové úrovni jako ve Švédsku a jeho podstatná část by musela zůstat na skládkách. Což je ekologicky závažnější než spálení.
Například Itálie, kde Neapol a některá další města mívají problém se zahlcením odpadky. Skládky produkují více skleníkových plynů než spalování odpadů.
Důležité je zdůraznit, že země, ze kterých smetí pochází, Švédsku za jeho odebrání platí. Není to tak, že by seveřané platili zemi původu za "zboží".
Loni Švédsko dovezlo 850 tisíc tun, ale potřebuje víc. Staví také více tepláren a spaloven. V roce 2016 by se měl import vyšplhat až na dva miliony tun.
"Vybudovali jsme a budujeme kapacity, určené pro zpracování odpadů z jiných zemí," řekl agentuře Reuters Johan Sondburg, poradce a konzultant v oboru energetiky a zpracování odpadů.
Evropská komise v roce 2008 schválila plán na postupné, ale výrazné snížení počtu i velikosti skládek v zemích EU. Nadále ale skončí na skládkách více než třetina veškerého odpadu.
Česká republika je podle letos zveřejněné studie Evropské komise jednou z nejhorších zemí, co se týká nakládání s komunálním odpadem. V ČR se recykluje přibližně čtvrtina komunálního odpadu, v některých zemích Unie více než polovina.