Švédské úřady cenzurovaly premiérův dopis Trumpovi. Zasáhl by do mezinárodních vztahů země, tvrdí

ČTK ČTK
23. 11. 2016 20:22
Švédský premiér Stefan Löfven už dříve přiznal, že před americkými prezidentskými volbami preferoval Hillary Clintonovou. Nyní švédské úřady poskytly médiím pouze část premiérovy gratulace Donaldu Trumpovi. V oficiálním dopise začernily různé pasáže, stejně jako v diplomatických zprávách ambasády ve Washingtonu na stejné téma. Na veřejnost se tak dostaly pouze obecné úvodní a závěrečné věty o dlouhodobých a vzájemně výhodných vztazích dvou zemí.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Stockholm/Washington – Švédské úřady zveřejnily pouze část dopisu, kterým premiér Stefan Löfven pogratuloval nově zvolenému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Začerněné pasáže jsou i ve zpřístupněných diplomatických zprávách, které o Trumpovi a jeho protikandidátce Hillary Clintonové vypracovala švédská ambasáda ve Washingtonu. Upozornil na to ve středu portál The Local.

Blahopřejný dopis, který Trumpovu předchůdci Baracku Obamovi po jeho znovuzvolení v roce 2012 zaslal tehdejší švédský premiér Fredrik Reinfeldt, byl zveřejněn celý.

Úřad švédské vlády ale nyní poskytl médiím jen zcenzurovanou kopii Löfvenova dopisu, kde chybí dvě prostřední velké pasáže. Na veřejnost se tak dostaly pouze obecné úvodní a závěrečné věty o dlouhodobých, širokých a vzájemně výhodných vztazích obou zemí. Utajený obsah by mohl zasáhnout do mezinárodních vztahů Švédska, sdělil novinářům úřad vlády ve Stockholmu.

Podobný postup i vysvětlení zvolilo švédské ministerstvo zahraničí, když nedávno předalo médiím kopie dvou zpráv švédské ambasády ve Washingtonu. Depeše hodnotí pravděpodobný dopad zvolení republikána Trumpa či demokratky Clintonové na vztahy USA se Švédskem. Obě zprávy obsahují mnohé zakryté úseky, nejvíc ale ta o Trumpovi. Utajení je prý nutné v zájmu zamezení "narušení vztahu Švédska s jiným státem".

Sociální demokrat Löfven dříve podle The Local přiznal, že z mnoha důvodů preferuje Clintonovou. O Trumpově kampani řekl, že je založena na strachu. Jeho zvolení pak označil za výsledek, který zneklidňuje mnoho lidí i trhy. Nyní Löfven stále čeká na rozhovor s Trumpem, zatímco jeho dánský protějšek Lars Løkke Rasmussen s budoucím americkým prezidentem již telefonicky mluvil krátce po volbách.

V Bílém domě není vlivnější osoby, než je poradce pro národní bezpečnost. Jeho rady mají velký dopad pro blízké i vzdálené zahraničí Spojených států. | Video: Pavel Tomášek
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy