reklama
 
 

Evropa se hádá, kdo zaplatí Turecku za zastavení běženců. Berlín chce, aby Češi i Slováci dali víc

27. 11. 2015 15:00
Evropská komise představila plán pomoci Turecku s uprchlíky. Peníze rozpočítala na jednotlivé země EU podle jejich ekonomické velikosti. 28 států Unie má uhradit 2,5 miliardy, 500 milionů eur půjde z evropského rozpočtu. Na nedělním summitu EU a Turecka se očekávají velké spory.

Brusel (od naší zpravodajky) - Zhruba 686 milionů korun by mělo dát podle výpočtů Evropské komise Česko Turecku na boj s migrační krizí.

V Akčním plánu pro Turecko totiž Evropská unie nabízí Ankaře finanční podporu tři miliardy eur a několik dalších ústupků, včetně ukončení vízové povinnosti pro turecké občany, výměnou za lepší ochranu hranic a zastavení přílivu migrantů utíkajících z Turecka do Evropy.

Hned několik bodů z Akčního plánu se některým zemím Unie nelíbí, otázka, kdo zaplatí tři miliardy eur, je však nejpalčivější.

Časopis Der Spiegel s odvoláním na zdroje z německé vlády tvrdí, že kancléřka Angela Merkelová pojede v neděli na summit o Turecku s tím, že chce zvýšit částky, kterými mají Turkům přispět členské země střední a východní Evropy. Včetně Česka.

Plán Bruselu

Evropská komise představila plán, podle kterého peníze rozpočítala na jednotlivé země EU podle jejich ekonomické velikosti. Osmadvacet států Unie má uhradit 2,5 miliardy, protože 500 milionů eur půjde z evropského rozpočtu.

"Podle řady zemí ale komise nemá právo rozhodovat o jejich penězích. A považují to za její další svévoli," řekl Aktuálně.cz bruselský diplomat. O částku se sice budou muset státy rozdělit, chtějí si ale rozhodnout samy, jakým způsobem.

Peníze mají sloužit hlavně na zlepšení podmínek v uprchlických táborech a zjednodušení integrace migrantů do turecké společnosti.

Kancléřčino "výchovné opatření"

Kancléřka Angela Merkelová chce zvýšení částky u těch států, které odmítají kvóty na přerozdělování uprchlíků a brání se běžence přijímat. Tedy u České republiky, Slovenska, Maďarska, Polska nebo Rumunska.

"Berlín chce, aby celá pomoc pro Turecko byla financována z rozpočtu Evropské unie. To znamená, že členské země EU, které odmítají uprchlíky, by zaplatily více. Je to něco jako výchovné opatření. Když se tyto státy nechtějí podílet na přijímání uprchlíků, ať se více zapojí do finančního řešení problému," píše vlivný německý týdeník.

Před mimořádným summitem EU-Turecko, který svolal předseda Evropské komise Donald Tusk, navíc není jasné, jestli se jedná o 3 miliardy na rok, nebo na dva (podle Spiegelu na dva – novináři se odvolávají na vládní zdroj).

Turecko žádalo tři miliardy eur každoročně. Není proto jisté, zda k dohodě mezi Tureckem a EU - navzdory tříměsíčnímu vyjednávání - vůbec dojde.

Turecko má navrch

Evropská unie navíc řeší dilema: snaží se najít cestu, jak zásadně pomoci v řešení migrační krize, ale zároveň příliš nepodpořit čím dál tím autoritativnější režim tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Že je Turecko takzvaně "na koni", dal Tuskovi a předsedovi Evropské komise Jeanu-Claudu Junckerovi Erdogan už pocítit na schůzce na summitu G20 v Antalyi. Oba pány Erdogan zarazil velmi rychle poté, co mu začali představovat časový harmonogram jednotlivých kroků EU a Turecka.

Podle zdrojů deníku Financial Times schůzka dostala hořkou pachuť, když jim dal Erdogan jasně najevo, že první kroky musí udělat EU: Unie má Ankaře finančně přispět třemi miliardami eur, zavázat se k pořádání pravidelných summitů EU-Turecko a dát jasný politický závazek k otevření několika kapitol přístupových rozhovorů s Tureckem.

autoři: Silvie Housková, Zahraničí | 27. 11. 2015 15:00

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama