Summit EU: Česko půjde obejít jako u fiskálního paktu

Radim Klekner Radim Klekner
18. 10. 2012 18:07
Berlín přijel do Bruselu s tím, že chce přísněji hlídat národní rozpočty
V EU vše směřuje k dvourychlostní Evropě, kde bude Česko?
V EU vše směřuje k dvourychlostní Evropě, kde bude Česko? | Foto: Reuters

Brusel - Německo je ochotno poskytnout Řecku více času, aby konsolidovalo své státní finance. Trvá však na tom, aby Evropská komise měla možnost přísně kontrolovat rozpočty členských zemí Unie a v případě potřeby do jejich sestavování i zasahovat.

Na summit EU, který právě začíná v Bruselu, si německý ministr financí Wolfgang Schäuble přivezl plán, jak posílit pravomoci eurokomisaře pro otázky společné měny, který by měl napříště rozhodovat právě i o národních rozpočtech. 

S návrhem ale Schäuble zřejmě narazí, a to i u samotného předsedy komise, Portugalce Josého Manuela Barrosa.

Ten chce na summitu - společně se šéfem euroskupiny, lucemburským premiérem Jeanem-Claudem Junckerem, předsedou Evropské rady Hermanem Van Rompuyem a předsedou rady guvernérů Evropské centrální banky, Italem Mariem Draghim - předložit vlastní plán, jak zajistit fungování fiskálního paktu rozpočtové odpovědnosti, na němž se Unie dohodla letos v březnu.

Představa, že by eurokomisař mohl vetovat státní rozpočet některé členské země, pokud směřuje k vyššímu deficitu, než jaký povolují takzvaná Maastrichtská kritéria, se Barrosovi ani Van Rompuyovi příliš nezamlouvá.

Přesněji, jsou si dobře vědomi toho, že německý plán může u řady evropských vlád narazit, včetně kabinetu českého premiéra Petra Nečase. Podobný projekt by navíc vyžadoval změnu unijních zákonů.

Kancléřka Merkelová chce v budoucnu za každou cenu zabránit opakování dluhové krize.
Kancléřka Merkelová chce v budoucnu za každou cenu zabránit opakování dluhové krize. | Foto: Reuters

Hrozba dvourychlostní Evropy

Německo by na summitu navíc rádo předneslo návrh na změnu hlasování v Evropském parlamentu, která by umožnila snadnější prosazení reforem.

Podobně jako v případě fiskálního paktu, s nímž Spolková republika a Francie záměrně oslovily nejdříve jen země náležící k eurozóně, se Berlín i nyní snaží obejít zásadní nesouhlas Česka a Británie coby států, které jsou pevně rozhodnuté bojkotovat také druhý z projektů ze Schäublovy dílny, totiž bankovní unii.

A to tak, že o ní nechá nejdříve rozhodnout státy platící společnou evropskou měnou. S tím, že se k plánu mohou později připojit také země, které euro dosud nezavedly.

Již počátkem října se Německu a Francii navíc podařilo rozštěpit samotnou eurozónu, když jedenáct jejích členů rozhodlo o společném zdanění finančních transakcí - přes rozhodný odpor Nizozemska a Lucemburska. 

Hrozí tak, že dvourychlostní Evropa sestávající ze dvou bloků s různým stupněm integrace, o níž se tak často hovoří, se stane skutečností.

"Němci teď chtějí udělat z eurozóny druhou Belgii," citoval deník Die Welt unijního diplomata, jenž si nepřál být jmenován a který narážel na spory, jež spolu po léta mají Vlámové a Valoni a které málem vedly k rozpadu země.

Francie chce eurobondy

S plánem na posílení pravomocí eurokomisaře pro společnou měnu narazí Německo na summitu ostatně i u Francie, která jinak všechny jeho plány víceméně schvaluje.

Francouzský prezident Francois Hollande se výměnou za souhlas Paříže bude snažit na druhé straně prosadit něco, s čím má zásadní problém německá vláda, totiž projekt společných dluhopisů. Eurobondů, s jejichž pomocí by byly financovány dluhy nejhůře postižených zemí.

"Rozpočtová unie musí být doplněna o prostředek, který umožní společné ručení za dluhy členských zemí," nechal se Hollande slyšet krátce před summitem. 

Porozumění sice najde u všech jihoevropských členů EU, na zásadní nesouhlas však narazí u "severního křídla" Unie.

Hrozí tak, že na dnešní schůzce v Bruselu se nedohodne vůbec nic a otázka bankovní unie i konečná podoba fiskálního paktu bude tvrdě a zdlouhavě vyjednávána až na pravidelném prosincovém summitu EU. 

 

Právě se děje

Další zprávy